Druga w historii pani premier Wielkiej Brytanii

Społeczeństwo wypowiedziało się co prawda w referendum, że nie chce zostać w Unii Europejskiej, ale nie jest przesądzone, kiedy i na jakich zasadach państwo przestanie być członkiem tej organizacji. Po Brexit’cie do dymisji podał się ówczesny premier, David Cameron. Jego urząd objęła Theresa May. To druga kobieta na stanowisku premiera Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Pierwszą była Margaret Thatcher, nazywana ,,żelazną damą’’, której polityka cechowała się stanowczymi działaniami. Obie panie pochodzą z tej samej partii – Partii Konserwatywnej, która na sztandarach ma poszanowanie tradycji oraz neoliberalny model gospodarczy. Co ciekawe, na wieść o wyniku wygranej Thatcher, młoda May była zawiedziona, że nie będzie w przyszłości pierwszą kobietą na stanowisku premiera w swoim kraju.

Kim jest Theresa May i czy będzie drugą żelazną damą angielskiej polityki?

Theresa May jest absolwentką Oxfordu. Na trzecim roku studiów poznała swojego męża Philipa May’a. Jednym z jej pierwszych miejsc pracy była piekarnia. Kolejne lata ciężkiej pracy politycznej owocowały nowymi stanowiskami w tej branży. Objęła funkcję przewodniczącej partii (jako pierwsza kobieta w historii Partii Konserwatywnej). Pracowała również w gabinecie cieni kilku premierów, aż przyszedł czas, kiedy ona sama mogła objąć urząd premiera. Wśród Brytyjczyków cieszy się opinią polityka stanowczego, profesjonalnego oraz skromnego.

Prywatnie Pani Premier uwielbia gotować. Ma bogaty zbiór książek kucharskich. Słucha muzyki klasycznej, w szczególności Mozarta, ale piosenki zespołu Abba, również przypadły jej do gustu. Jest osobą wierzącą i deklaruje, że co tydzień chodzi do kościoła. Została wychowana w wierze, ponieważ jej ojciec był pastorem.

Warto zwrócić uwagę na wygląd May. Tak jak Beata Szydło słynie z broszek, Angela Merkel z uniformów, tak Theresa May z butów. Ma wyczucie stylu, które można zauważyć w doborze obuwia do reszty stroju. Nie boi się zaprezentować w odważnych szpilkach. Po objęciu stanowiska premiera na 10 Downing Street pojawiła się w klasycznej, granatowej sukience, błękitnym płaszczu i… butach w panterkę.

To dopiero początek objęcia rządu w Wielkiej Brytanii przez Theresę May, ale niewątpliwie zaskoczy nas ona nie tylko w polityce, ale i ubiorze.

Fot.: DFID – UK Department for International Development/CC-BY 2.0/commons.wikimedia.org

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany