Jest poniedziałek.  Siódma rano, dzwoni budzik.  Wstaję, ubieram się, jem śniadanie. Następnie wychodzę z domu na kolejne kilka godzin, po południu spotykam się z przyjaciółmi, a wieczorem oglądam ulubiony serial. Następny poniedziałek nie różni się zbyt wiele od poprzedniego. A właściwie to każdy dzień co tydzień wygląda podobnie.  Czy to dziwne, że czasami chcę stąd uciec?

Lek na rutynę

Ponad połowa Polaków przynajmniej raz w roku wyjeżdża na wakacje.  W pełni zasłużone, w końcu jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych społeczeństw. Ale skoro można odpocząć w domu, dlaczego decydujemy się na podróże, często zagraniczne, poświęcając wiele czasu na siedzeniu w samolocie, pociągu lub samochodzie, biegając  z ciężkimi walizkami po dworcach i lotniskach ? Dlaczego człowiek jest tak ciekawską istotą, że nawet odkrywanie kuli ziemskiej nie jest dla niego wystarczające i postanowił wyruszyć w kosmos ? Co takiego zyskujemy podróżując?

 Wyjazd w odległe miejsce pozwala nam na odkrywanie innej rzeczywistości niż ta, którą znamy na co dzień.  Daje nam to możliwość  chwilowego odcięcia się od dotychczasowego życia, odpoczynku i, co za tym idzie, lepszego spojrzenia na nasze codzienne sprawy.  Podejmowanie decyzji  lub rozwiązywanie problemów pod wpływem emocji bądź zmęczenia nie jest dobrym pomysłem. Podróż pozwala spojrzeć na wszystko z dystansem i zdać sobie sprawę, że istnieją różne metody interpretacji świata. Ukazują nam, że to czym żyjemy na co dzień, to nie wszystko.

Coś więcej niż piękne widoki i relaks

Samodzielny wyjazd do obcego kraju, poznawanie nowych ludzi, rozmowy w innym języku czy nurkowanie w oceanie – to wszystko sprawia, że stajesz się odważniejsza i bardziej otwarta na świat. Twój umysł zaczyna szerzej postrzegać rzeczywistość, co zmniejsza ryzyko depresji, ponieważ widzisz, że możesz kreować swoje życie. Poznajesz nowe kultury i nowe miejsca, co czyni Cię mądrzejszą. Wracasz naładowana pozytywną energią i chętna do działania. Już sama myśl o wycieczce daje dużo motywacji, chociażby do prowadzenia zdrowego stylu życia i dbania o sylwetkę.

Człowiek  jest gatunkiem wędrownym i siedzenie cały czas w tym samym miejscu nam nie służy. Popadamy w rutynę, której chyba nikt nie lubi. Wyjazd, przynajmniej raz w roku, potrafi dać energię na następne 365 dni, dlatego nie rezygnujmy z zasłużonego wypoczynku dla prania, prasowania, zmywania, remontu, prac na działce, naprawy samochodu itd. Samorealizacja jest jedną z ważniejszych ludzkich potrzeb. Aby móc się rozwijać potrzebujemy odpoczynku. Nie tylko tego fizycznego, ale i psychicznego, a podróż sama w sobie jest już świetną formą samorealizacji.

O Autorze

Studentka uwielbiająca podróże – szczególnie zimą, kiedy w Polsce wszyscy pracują i marzną. Lubi próbować nowych rzeczy i podejmować spontaniczne decyzje. Żyje chwilą, nie tworzy zbyt wielu planów. Od dziecka miłośniczka gimnastyki sportowej.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany