Korea Południowa powstała dopiero po II wojnie światowej, a już zdążyła stać się światowym liderem w produkcji elektroniki. Czy wiedzieliście, które marki powstały właśnie w tym kraju, a także który ze światowych muzycznych hitów opowiada o jednej z koreańskich dzielnic ?

Dusza Azji

Samsung, LG, Hyundai…  Te marki znane są na całym świecie, a wszystko za sprawą najszybciej rozwijającego się ośrodka biznesowego Azji – Seulu, zwanego duszą tego kontynentu. Łączy on nowoczesną architekturę, zieleń oraz tradycję. Turyści zachwalają tamtejszą kuchnię oraz gościnność. W centrum starego miasta znajdziemy większość pałaców dynastii Joseon. Słynny przebój „Gangnam style”, śpiewany przez zespół „PSY”, opowiada o jednym z seulskich dystryktów Gangnam-gu. Jest on znany z luksusu i drogich sklepów. Znajduje się tam Centrum Handlu Światowego w Korei i największy dom handlowy Coex Mall.  W 1988 roku miasto było również gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich, dlatego w dzielnicy Songpa-gu znajduje się Stadion i Park Olimpijski. Dla żądnych przygód powstał tam również Park Rozrywki Lotte.

Jeju

Ta zabawna nazwa została nadana wpisanej na listę UNESCO wyspie, która znajduje się na południowy zachód od wybrzeża Korei Płd. i zarazem jest ona największą wyspą tego kraju. Wciąż można się spotkać z wcześniejszą nazwą Czedżu. Tutejsza kultura i język różnią się od części kontynentalnej ze względu na jej wieloletnią izolację. Na Jeju znajdują się duże skalne rzeźby, uważane przez mieszkańców za bogów mających chronić ich przed podróżnymi demonami. Jeju jest trzykrotnie większa od tajlandzkiej wyspy Phuket, ale przyciąga sześciokrotnie mniej turystów.

DMZ – Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana

Koreańska strefa zdemilitaryzowana to najpilniej strzeżona granica świata oddzielająca Koreę Południową od Północnej. Jest zarazem jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji kraju. Odwiedzić ją można wyłącznie w zorganizowanej grupie. Znajdują się tam druty kolczaste, pola minowe oraz pułapki na czołgi. Miłośnicy historii i militariów będą zachwyceni.

Ciekawy kraj

Korea Południowa może nas zadziwić pod wieloma względami. Dla przykładu: każde dziecko po urodzeniu ma już 1 rok, mimo że w rzeczywistości jest to dopiero 1 dzień. Wynika to z innego systemu liczenia wieku przez Koreańczyków. Ich pechową liczbą nie jest 13, ale 4, ponieważ wymawia się ją tak samo jak słowo „śmierć”. Czwórka jest więc unikana przy każdej okazji. W budynkach nie ma na przykład 4 piętra, a w windach zamiast cyfry 4 jest literka F. Nie korzysta się także z czerwonego atramentu, gdyż odbierany jest jako oznaka zbliżającej się śmierci lub życzenia komuś śmierci. Wynika to z faktu, iż napisy na nagrobkach są pisane właśnie na czerwono.

 

O Autorze

Studentka uwielbiająca podróże – szczególnie zimą, kiedy w Polsce wszyscy pracują i marzną. Lubi próbować nowych rzeczy i podejmować spontaniczne decyzje. Żyje chwilą, nie tworzy zbyt wielu planów. Od dziecka miłośniczka gimnastyki sportowej.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany