Na krótko przed wyjazdem powiedział: Kocham Cię tak bardzo, że nie potrafię sobie z tym poradzić. Siedział wtedy zamyślony, zapatrzony w drzwi restauracji. Ja piłam Mojito  – to mój ulubiony drink. Zawsze będzie kojarzył mi się z nim. Z moją największą miłością.

*

 

– Nie jesteście razem?

– Nie. Teraz nie i nie wiem, jak będzie… – zawiesiła głos, a w  jej oczach zabłysły łzy.

– Co się stało?

– Nie mógł sobie poradzić. Po jakimś czasie, po kolejnej ucieczce ode mnie powiedział: Ja nie nadaję się do związków. Z nikim nie chcę być. To, co być może między nami jest, nie może się udać.

– I…?

– I zrobił tak, jak kiedyś mi powiedział… Zadałam mu pytanie, a byłam wtedy zdenerwowana, jak on radzi sobie z trudnymi emocjami. Wygaszam je. Zamykam w sobie aż zgasną. Już wtedy mogłam przewidzieć, że jeśli będzie nam trudno, zamknie się w sobie, by wygasić miłość. Dziś, kiedy o tym myślę, głębiej rozumiem jego słowa, które wypowiedział wtedy przy Mojito.

– Głębiej?

– Tak. I wszystkie kolejne zdania, które zapadały we mnie jak kamienie. Dziś widzę jasno. Bał się, że się nam nie uda, więc zamiast o tym rozmawiać, zamknął w sobie miłość i wygasił ją.- Popłynęły jej łzy. Zamieniły się w szloch. Głęboki szloch.

– Nad czym płaczesz, Olga?

– Kiedy go ostatnio widziałam, zobaczyłam, że jeszcze jej nie wygasił do końca. To była wielka miłość. Nie wygasił, bo kiedy zbliżyłam się i popatrzyłam mu w oczy, szybko odwrócił wzrok i odszedł, jakby bał się, że iskra znowu zapłonie. Tyle tylko, że ja już nie mam siły do tej miłości. Nie mam siły jej ratować.

 

I znowu łzy, znowu szloch wyrywający się z piersi. Patrzyłam na nią i czułam swoją bezradność. Moja bezradność spotkała się z bezradnością kochającej kobiety. Mogłam tylko i aż przy niej być. I pozwolić jej płakać.

*

 

Niektórzy ludzie tak bardzo boją się czuć, że wolą wygasić miłość niż być szczęśliwymi. Bo miłość to nie tylko radość. Miłość to też ból i cierpienie. To też lęk przed jej utratą. Czasami więc, wolą ją zabić niż stracić. Strata za bardzo boli.

Posłuchaj, ludzie Ci powiedzą, jak obchodzą się z uczuciami.

Na szczęście miłość nigdy nie ustaje.

 

 

O Autorze

ROZWÓJ OSOBISTY

Coach i mówca motywacyjny. Felietonistka, autorka książki „Ta, która idzie”, współautorka książki "Skazane. Historie prawdziwe". Rozważa relacje międzyludzkie i ich wpływ na osiąganie celów. Kobieta uśmiechnięta i kochająca. Jej pasją jest wspieranie innych, poprzez pracę z nimi na drodze rozwoju osobistego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany