SMOCZYCE – tak potocznie nazywa się kobiety z plemienia Padaung (dosłownie: miedziana obręcz), jednego z najbardziej znanych ludów zamieszkującego Północną Tajlandię.

Już pięcioletnim dziewczynkom zakłada się na szyję miedziane obręcze, by przyzwyczaić je do noszenia ozdoby. Dorosła kobieta jest w stanie założyć ok. 23. Ciężar miedzianych ozdób może wynosić nawet do 5 kg.  Tradycja zakładania obręczy w tym plemieniu przechodzi z matki na córkę. Małe dziewczynki początkowo narzekają na ból podczas ich zakładania. Pod obręczami często widoczne są liczne otarcia, odparzenia, a nawet żywe rany.

Na początku, z powodu dorastania dziewcząt, zmienia się je co dwa lata. Dorosłe kobiety zmieniają obręcze co pięć lat. Wszystko po to, by wydłużać zwoje, a dzięki temu stawać się coraz piękniejszą i podobać się mężczyznom. Jedzenie i picie z takimi ozdobami jest bardzo utrudnione. Spanie czy seks to też nie lada wyczyn. Tak więc obręcze pozostają na szyi już na zawsze. W wyniku ich noszenia kobietom zapadają się obojczyki, czego efektem jest wrażenie wydłużonej szyi.

Czemu obręcze? Czemu na szyi? Czemu kobietom? Nie ma na to jednoznacznego wyjaśnienia. Jest wiele legend. Jedna z nich mówi, że obręcze mają chronić przed tygrysem, który atakując ofiarę, wgryza się w jej szyję. Bardzo popularna jest legenda o tym, jakoby kobiety te były potomkiniami Bogini Smoczycy – ich Pramatki. Obręcze zakłada się więc, aby mogły się do niej upodobnić.

Inna z legend głosi, że jeśli kobieta dopuściła się zdrady, zdejmowano obręcze z jej szyi. Miało to prowadzić do śmierci, gdyż taka szyja pozbawiona ozdoby, nie była w stanie udźwignąć głowy. Nie jest to jednak prawdą. Zdjęcie obręczy nie powoduje śmierci, jest jednak bardzo bolesne.

Ta niezwykła ozdoba jest ogromną atrakcją turystyczną oraz głównym sposobem na życie tych kobiet. Sprzedają one pamiątki turystom, którzy przyjechali, by je zobaczyć i zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Zdarzają się jednak nieliczne przypadki, gdy młode kobiety decydują się na ich zdjęcie i życie bez miedzianych obręczy.

Smoczyce, to kolejny przykład  jak z różnych powodów, często bardzo ważnych, związanych z dobra intencją, okalecza się kobiece ciało i kobiece zdrowie. Dziś Smoczyce, a już 19 listopada o godzinie 9.00, w ramach festiwalu kobiecości PROGRESSteron, wraz z Dojrzewalnią Róż poprowadzimy warsztaty rozwojowe dla kobiet „Polska sztuka krępowania stóp”. To dla Was, Drogie Babeczki, byście mogły przyjrzeć się temu, co krępuje Waszą kobiecość. Co jest Waszymi obręczami oraz kto i  z jakich ważnych powodów Wam je założył. Co możecie zrobić, by je zdjąć oraz co możecie zrobić, by Wasze córki nie musiały dźwigać tego ciężaru. Do zobaczenia!  Zapisujcie się niezwłocznie ! Tutaj!

Fot.: ReflectedSerendipity (https://www.flickr.com/photos/sjdunphy) CC BY-SA 2.0

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany