Zdarzyło Wam się kiedyś narzekać na zbyt niski wzrost? Piękne, długonogie modelki z wybiegów na pewno nie ułatwiają sprawy. Ale kto powiedział, że modelka nie może być niska? Ona jest tego doskonałym przykładem. Przy wzroście 62 cm wzięła udział w kampanii firmy Adrian.

Jyoti Amge, bo to o niej właśnie mowa, to hinduska mieszkająca w Nagpur. Urodziła się 16 grudnia 1993 r. Jyoti ma trzy siostry i brata, a sama jest najmłodsza z rodzeństwa. Od 1 lutego 2011 r. uznawana jest za najniższą kobietę na świecie, według Księgi rekordów Guinessa oraz Limca Book of Records. Ma jedynie 62,8 cm wzrostu! Jej waga nie przekracza 5,5 kg.

Kobieta jest posiadaczką rzadkiej choroby, znanej jako achondroplazja, która zaburza rozwój pewnych kości w organizmie, a także jest przyczyną karłowatości. Wzrost dziewczyny niemal nie zmienił się od urodzenia. Rodzice starali się o pomoc w wielu instytucjach, ale każda podjęta pomoc kończyła się fiaskiem.

Kiedy byłam w ciąży z Jyoti, nie wyczuwałam żadnych jej ruchów, zupełnie inaczej niż w moich poprzednich ciążach. Lekarze zrobili badania i powiedzieli, że dziecko, które urodzę, będzie upośledzone lub umrze i że moje życie też jest zagrożone. Ale na aborcję nigdy bym się nie zdecydowała. – wyznaje mama Jyoti.

Lekarze nie dawali szans na przeżycie jej ani jej matce. Po urodzeniu jej waga była krytycznie niska, wynosiła zaledwie 1,5 kg. Ku zaskoczeniu wszystkich, mała Jyoti z dnia na dzień rozwijała się coraz lepiej. Trzy miesiące po urodzeniu, życie dziewczynki stanęło pod znakiem zapytania. Zachorowała bowiem na zapalenie płuc, trzeba było podawać jej tlen. Członkowie rodziny stracili nadzieje na to, że Jyoti przeżyje. W jej przypadku każda infekcja stanowi zagrożenie dla życia.

20 letnia kobieta w ciele dziecka

Pomimo swojego wyglądu, Jyoti jest dojrzałą i mądrą kobietą. Nie lubi, gdy ludzie z góry zakładają, że trzeba jej pomóc lub że wymaga opieki. W jednym z wywiadów stwierdziła:

Kiedy nawiązują ze mną kontakt, zadają pytania, jakbym była dzieckiem lub traktują mnie jak dziecko, trzymają mnie jak dziecko i to jest coś, co robią naprawdę.

Kariera

Jyoti w 13 sierpnia 2014 roku miała okazję wystąpić czwartym sezonie amerykańskiego serialu American Horror Story, w którym grała drugoplanową postać Ma Petite. W Polsce o dziewczynie zrobiło się głośno w 2015 roku, gdy wystąpiła w programie Martyny Wojciechowskiej Na krańcu świata. W poświęconym jej osobie odcinku Jyoti opowiadała o życiu z jej perspektywy.

Pisała dla Was: Klaudia Sadownik

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany