W dzisiejszych czasach biustonosz wydaje się nieodłącznym elementem naszej garderoby, bez którego nie wyszłybyśmy nawet na niezobowiązujące spotkanie w gronie przyjaciół. Przez wiele lat jednak znaczenie stanika zmieniało się wielokrotnie.

Raz utożsamiano go z walką o prawa kobiet, innym razem zaś rezygnowano z niego w zupełności, gdyż uważany był za zbyt seksistowski. Co jednak doprowadziło do tego, że biustonosz przybrał swój obecny kształt? Odpowiedź tkwi w starożytności, już wtedy kobiety nie chciały, by ich piersi wystawione były na widok publiczny.

Grecja

Początki powstania biustonosza sięgają aż do IV w. p.n.e., czego dowodzi gliniana figurka z Myken, będąca boginką z zakrytymi piersiami. Podobne praktyki stosowały Egipcjanki, zakrywające je dodatkową warstwą tuniki. Pierwsze biustonosze powstały dopiero w Grecji i to nie z powodu wstydu czy też skromności. Były one wynalazkiem wymyślonym przez mężczyzn, który miał umożliwić kobietom wygodne uprawianie sportu. Nie przypominał on jednak kształtu znanego nam współcześnie. Był jedynie przepaską, która przytrzymywała piersi. Co ciekawe, istniało aż kilka rodzajów takich „staników” – apodesmos, noszony na ubranie oraz strophion, zakładany pod ubranie.

Gorsety

Bielizna zaczęła ogrywać większą rolę dopiero w XVI w., kiedy modne zaczęły stawać się gorsety. Na początku miały one dość bezpieczną formę – były dosyć luźne oraz wykonane z wygodnych materiałów. Największe zmiany przyniósł przełom wieku XVII i XVII, kiedy moda na „talię osy” zaczęła stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia kobiet. Gorsety bowiem wydłużono z przodu, czego efektem była coraz szczuplejsza talia. Osiągnięcie perfekcyjnego wyglądu kosztowało wtedy panie nawet kilka połamanych żeber. Nie był to jednak koniec przykrych konsekwencji, ponieważ w XIX wieku wprowadzono nowe modyfikacje, które sprawiały, że ograny wewnętrzne kobiet często ulegały deformacji.

Oswobodzenie kobiet

Mimo wprowadzenia zabójczej mody w XIX wieku, już w tym samym stuleciu zaczęto z niej kobiety „oswabadzać”. Powoli odchodzono od gorsetów na rzecz dwuczęściowych sukni, które zapoczątkowały zmiany prowadzące do obecnego wyglądu biustonosza. Wymyślono wtedy stanik gorsecikowy, wkładany pod górną część garderoby. Ostateczny kres gorsetom położyło Stowarzyszenie na Rzecz Uproszczenia Damskiego Stroju, w którego skład wchodzili również lekarze. Spowodowało to powstanie pewnych zasad, według których tworzone miały być damskie stroje. Wytyczne te jednak nie podobały się kobietom, przez co większość zmian rzadko widywana była na ulicach.

Pierwszy biustonosz

Pierwszy biustonosz, który znany nam jest do dziś, powstał dopiero w 1866 r. w Anglii. Wyglądał on niestety bardzo nieestetycznie, przez co nie cieszył się popularnością wśród Pań – przypominał sitko do herbaty. Za produkcję tego typu bielizny odpowiedzialna była firma Stokes Thomas & Co. Bardziej estetycznym uczyniła go Harminie Cadolle, która rozdzieliła go na dwie części. Jedna była gorsetem, druga zaś stanikiem na dwóch ramiączkach. Przełomu w 1914 r. dokonała tancerka Mary Anne Phelps-Jacobs, która stworzyła swój własny stanik – przewiązała dwie jedwabne chusteczki taśmą. Rozpoczęła ona modę na biustonosze, dzięki czemu swój patent odsprzedała firmie Warner Brohers.

Ważnym momentem były również lata 30. XX wieku. Wynaleziono wtedy nylon oraz elastyczne włókna, dzięki czemu staniki stały się o wiele wygodniejsze. W latach tych powstały też rozmiary biustonoszy. Do gorsetu próbowano wrócić w latach 50., kiedy wymyślono stanik zwany „wesołą wdówką”. Mimo dużego entuzjazmu wśród kobiet, feministki nie kryły swojego oburzenia, zwłaszcza że wynalazcą jego był mężczyzna.

Biustonosz od tamtego momentu przeżył wiele zmian. Nigdy jednak nie wrócono do rozwiązań niewygodnych i mimo iż w latach 70. i 80. przestano go nosić w wyniku protestu przeciw zniewoleniu przez mężczyzn, dziś nosimy go z wielką chęcią w różnych wariacjach.

Pisała dla Was: Angelika Rudzińska

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany