Oprócz Pałacu Prezydenckiego i Belwederu prezydent RP ma do dyspozycji jeszcze inne pałace, wille i zamki. Obiekty te służą przede wszystkim jako miejsca odpoczynku i rekreacji, ale prezydent podczas swojej 5-letniej kadencji ma niewiele czasu, aby z nich korzystać.

Każda z posiadłości jest odpowiednio zabezpieczona i przygotowana na pobyt prezydenta i jego gości.

Słynna ,,Mewa’’ na Półwyspie Helskim

Upodobanie prezydentów do Półwyspu Helskiego sięga czasów II Rzeczpospolitej. W latach 30. XX wieku na terenie Oficerskiego Domu Wypoczynkowego „Jantar” wypoczywał prezydent Ignacy Mościcki. Po wojnie komunistyczne władze również wypoczywały w pobliżu Juraty. Później wybudowano tam Ośrodek Wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów ,,Mewa”, który po 1989 roku przejęła Kancelaria Prezydenta RP i wyremontowała. Kompleks wypoczynkowy składa się z willi dla pary prezydenckiej oraz willi dla gości prezydenta.

Raj dla myśliwego w Wiśle

Wieki temu był to pałacyk myśliwski Habsburgów. Drewniany budynek spłonął, ale na jego miejscu powstał murowany kompleks składający się z Zamku Górnego, Zamku Dolnego i Gajówki. Prezydent Ignacy Mościcki urządzał sobie w tej rezydencji polowania, a Bronisław Komorowski, słynący z zamiłowania do polowań, też szczególnie upodobał sobie to urokliwe miejsce w Wiśle. Pałacyk jest dostępny dla turystów. Można go zwiedzać oraz wynająć pokój lub zorganizować konferencję.

Rezydencja nad jeziorem

Willa nad morzem, w górach i nad jeziorem w Lucieniu – prezydent RP może korzystać z bogactwa polskiej natury. Oprócz pięknych lasów i jeziora Lucieńskiego ośrodek może pochwalić się kortami tenisowymi, sauną, siłownią, możliwością jazdy konnej i pomostami dla wędkarzy. Ośrodek służy przede wszystkim jako miejsce dla pracowników Kancelarii Prezydenta, ale jest również dostępny dla prywatnych gości.

Dworek z tradycjami

W latach 30. XX wieku został wybudowany dworek w Ciechocinku dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Podczas wojny dworek przejęło gestapo. Po wojnie miał on być siedzibą Ośrodka Badawczo-Naukowego Kliniki Laryngologicznej, następnie domem gościnnym, a później… przedszkolem. Przez wiele lat dwór był zniszczony, ale prezydent Aleksander Kwaśniewski postanowił go odbudować. Dworek został przekazany prezydentowi w formie darowizny od Rady Miejskiej Ciechocinka. Dworek jest dostępy dla turystów, bogaty w wystawę poświęconą prezydentowi Ignacemu Mościckiemu.

Wypad za miasto

Kiedy prezydent musi szybko przemieścić się z Warszawy do ustronnej willi, rezydencja ,,Promnik” to idealne miejsce. Podobno śmigłowcem z Pałacu Prezydenckiego leci się tam 20 minut. Niewiele wiadomo o tym miejscu, a Kancelaria milczy, zasłaniając się względami bezpieczeństwa. Firmy budowlane, które pracowały w ,,Promniku’’, umieściły na swoich stronach internetowych wykonane usługi. Wiadomo więc, że w rezydencji znajduje się lądowisko dla śmigłowca, hala z basenem rekreacyjnym i jacuzzi, sala fitness, siłownia z pełnym wyposażeniem, sauna oraz kort tenisowy.

Nie tylko dla prezydenta

Willa Prezydencka w Klarysewie znajduje się pod Warszawą. Przed 1989 rokiem odbywały się tu narady Układu Warszawskiego. Edward Gierek lubił tu spędzać czas. Sytuacja uległa zmianie po transformacji ustrojowej i willa należała do Kancelarii Prezydenta RP. Podobno w 2008 roku Jarosław Kaczyński pisał w Klarysewie nowy program polityczny dla partii Prawo i Sprawiedliwość. Jak to się stało, że z rezydencji dla prezydenta korzystał inny polityk? Kancelaria Prezydenta odpowiedziała: ,,Rezydencja Klarysew może zostać wynajęta do celów zgodnych z wyposażeniem obiektu”. Swego czasu kontrowersyjny Janusz Palikot zareagował na to oświadczenie i ogłosił, że za 40 tys. zł chce wynająć na weekend tę rezydencję. Było to co najmniej niezręczne, że prezydent RP ustąpił miejsca w willi politykowi z przeciwnego obozu politycznego.

Wszystkie te miejsca intrygują. Jeżeli są to wille dla głowy państwa, muszą być strzeżone. Niewątpliwie te obiekty kryją wiele tajemnic i obszarów niedostępnych dla zwykłych obywateli.

Źródło:

  • http://wyborcza.pl/1,75402,8089157,Wszystkie_dworki_Prezydenta.html?disableRedirects=true
  • http://www.tvp.info/20562857/to-tam-wypoczywaja-prezydenci-zobacz-rezydencje-glowy-panstwa
  • http://www.prezydent.pl/kancelaria/rezydencje-kprp/hel/

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany