Planując pobyt nad morzem z maluszkiem, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych sprawach, które spowodują, że nasz pobyt będzie przede wszystkim bezpieczny dla dziecka.

Pierwszą, o której należałoby wiedzieć, jest to, że komórki skóry niemowlęcia nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Są podatne na szkodliwe czynniki zewnętrzne, a już na pewno nadmierne promieniowanie słoneczne może spowodować zwiększone ryzyko zachorowania w przyszłości na czerniaka.

Skóra dziecka jest kilka razy cieńsza, a przez to zdecydowanie bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego człowieka. Objawia się to przede wszystkim niedojrzałością komórek skóry właściwej, nieaktywnymi jeszcze gruczołami łojowymi i słabiej działającymi gruczołami potowymi.

W efekcie daje to niższą produkcję melaniny (barwnika odpowiedzialnego za zabarwienie skóry), mniej sprawną termoregulację i większą podatność na przez naskórkowa utratę wody.

Niemowląt i małych dzieci nie powinno się opalać i wystawiać na działanie słońca bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kremu z filtrem mineralnym czyli takim, który nie wnika w skórę, lecz pozostaje na powierzchni, tworząc warstwę odbijającą promienie słoneczne. Dla niemowląt i dzieci poniżej trzeciego roku życia polecany jest faktor ze współczynnikiem ochrony 50+ chroniący przed promieniowaniem UVB i UVA (najlepiej z atestem Instytutu Matki i Dziecka), noworodki w ogóle nie powinny na słońcu przebywać.

Pamiętaj!

– Preparat ochronny należy zawsze zastosować co najmniej na ½ h przed wyjściem na słońce na całe ciało – promieniowanie UV przenika częściowo przez ubranka, jeżeli jest to starsze dziecko kolejne aplikacje powtarzaj co pół godziny.

  • Głowę dziecka zawsze chronimy czapeczką lub kapelusikiem.

– Staraj przebywać się z dzieckiem jak najmniej na pełnym słońcu w godzinach od 11 .00 do 16.00 (jeżeli już musisz, to na plaży dobrze mieć ze sobą specjalny pół namiot zabezpieczający przed słońcem lub duży parasol).

– Ciało niemowlęcia powinno być dodatkowo chronione przewiewnym ubrankiem w postaci bawełnianego body, oczywiście z krótkimi rękawkami, u starszych dzieci może być to bawełniana koszulka.

– Nie zapomnij o odpowiedniej ilości wody lub delikatnej herbatki owocowej, jeśli karmisz dziecko piersią, przystawiaj je najczęściej jak możesz, ponieważ twoje mleko to również napój.

– Dobrym pomysłem jest mieć ze sobą wodę w sprayu, którą możesz ochłodzić maluszka.

– Jeżeli maluch korzysta z morskich kąpieli, zawsze po niej staraj się umyć go słodką wodą i dokładne osuszyć.

– Staraj się, żeby maluszek nie leżał bezpośrednio na piasku; ziarenka, które dostaną się pod pampersa, mogą spowodować stany zapalne skóry w delikatnych okolicach.

– Jeśli na skórze pojawią się potówki, możesz maleństwo wykąpać w wodzie z naparem rumianku lub nadmanganianu potasu.

O Autorze

Kobieta kochająca życie, naturę i ludzi. Ciągle poszukująca, zwłaszcza tego, co jeszcze można wyciągnąć z kuchennej szafki i położyć na twarz w celu upiększenia. Promotorka zdrowia. Twórczyni warsztatów „Uroda z kuchennej szafki – wykorzystanie naturalnych składników w pielęgnacji skóry” oraz „Piękna mama, zdrowe dziecko – czyli jak skutecznie i bezpiecznie upiększać się w ciąży”. Jest również autorką poradnika o tym samym tytule.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany