Betlejem, czyli z hebrajskiego Dom Chleba, to miejsce narodzin Jezusa Chrystusa oraz Dawida – króla Izraela. Położone jest w Autonomii Palestyńskiej – 10 km od Jerozolimy. Oprócz pielgrzymujących do niego wiernych odwiedzane jest także przez wielu turystów. Co takiego ma do zaoferowania?

Berthold Werner z wikivoyage / CC 3.0

Bazylika Narodzenia Pańskiego

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO mieści w sobie jedno z najważniejszych miejsc w historii chrześcijańskiej – Grotę Narodzenia, czyli miejsce narodzin Chrystusa. Jest jednym z najstarszych kościołów na świecie i z zewnątrz przypomina fortecę. Wejście do niej jest tak małe, że przejdzie przez nie tylko jedna osoba – i to z trudem.

Miejsce Narodzenia Chrystusa / Darko Tepert DonatusPraca własna / CC 3.0

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Mieści się zaraz obok Bazyliki. W jego lewej bocznej nawie znajduje się zejście do grot, w tym do Groty Narodzenia. To właśnie tutaj co roku odbywa się pasterka sprawowana przez łacińskiego patriarchę, która transmitowana jest w wielu światowych stacjach telewizyjnych.

Fasada kościoła w 2014 roku / LiadmalonePraca własna / CC 3.0

Grota Mleczna

Położona na Pustyni Judzkiej, 200 m od Bazyliki Narodzenia Pańskiego, oprócz turystów odwiedzana jest również przez wiele kobiet mających problem z karmieniem lub bezpłodnością, ponieważ zgodnie z legendą Święta Rodzina w czasie ucieczki przez Herodem zatrzymała się na karmienie syna właśnie w tym miejscu. Ponoć kropla mleka spadła na skałę i zmieniła jej kolor na biały.

Wejście do Groty Mlecznej w Betlejem / Antoine TaveneauxPraca własna / CC 3.0

Grób Racheli

Rachela była matką dwóch pokoleń Izraela (Józefa i Beniamina). Jej grób stanowi miejsce pielgrzymek wielu religii. Często można tu spotkać kobiety modlące się o płodność i szczęśliwe rozwiązanie. Znajduje się w muzułmańskim cmentarzu otoczonym murem enklawy na obrzeżach Betlejem. Jest to trzecie najświętsze miejsce w Judaizmie.

O Autorze

Studentka uwielbiająca podróże – szczególnie zimą, kiedy w Polsce wszyscy pracują i marzną. Lubi próbować nowych rzeczy i podejmować spontaniczne decyzje. Żyje chwilą, nie tworzy zbyt wielu planów. Od dziecka miłośniczka gimnastyki sportowej.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany