Shirin-yoku, czyli leśna kąpiel to rodzaj naturalnej aromaterapii, uważany w Japonii za ważny element profilaktyki zdrowotnej.

Jak to działa?

Związki emitowane przez drzewa i inne rośliny leśne mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Dzięki wdychaniu ich uodparniamy organizm na różne choroby. Spędzając czas w lesie oddychamy powietrzem zawierającym dużą ilość tych właśnie związków, co pozytywnie wpływa na stan zdrowotny naszego organizmu.

Zalety czerpane z leśnych kąpieli:

  • Obniżenie ciśnienia krwi
  • Regulacja pulsu
  • Zmniejszenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu)
  • Dodanie sił witalnych
  • Łagodzenie stanów depresyjnych

Taka kąpiel stanowi swego rodzaju szczepionkę immunologiczną.

Sposoby zażywania kąpieli leśnych

Kąpiele leśne polegają na oddychaniu leśnym powietrzem i nie mają konkretnego sposobu praktykowania, dlatego czas spędzany w lesie możemy dostosować do własnych upodobań. Po prostu wchodzimy do lasu i głęboko wciągamy powietrze do płuc, wdychając leśne aromaty. Jeśli potrzebujesz spokoju i chwili dla siebie możesz wybrać samotny spacer i czytanie książki pod drzewem. Kąpiel leśną można potraktować również, jako ciekawą alternatywę na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Wyciągnijcie rowery i wybierzcie się na leśną przejażdżkę. Równie przyjemny może okazać się piknik wśród drzew z ulubionymi potrawami i napojami. Wszystko zależy od Ciebie.

Dodatkowo

Aktywnie spędzany czas w lesie poprawia kondycję i pomaga w walce z otyłością. Wybierając się do lasu samotnie mamy czas i warunki na poukładanie myśli, podjęcie ważnych decyzji i lepsze poznanie siebie. A jeśli udamy się do lasu w gronie najbliższych z pewnością ulepszy to nasze relacje.

Wejdź do lasu i przekonaj się sama o zaletach japońskiej sztuki czerpania mocy z przyrody.

 

Jeśli chcesz spróbować kontaktu z drzewami, zapraszamy na Babski Czwartek, na którym odbędą się warsztaty z Weroniką Dąbrowską – SZCZEGÓŁY

 

O Autorze

Spontaniczna, wygadana i wszędzie jej pełno. Łatwo nawiązuje znajomości. Kocha przebywać wśród ludzi, których zaraża pozytywna energią. Interesuje się psychologią, stosunkami międzyludzkimi i sztuką. Chce zwiedzać świat i poznawać nowe kultury, nie tylko przez telewizję i Internet.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany