Zastanawiasz się, o co twoim włosom chodzi? Raz im ta odżywka służy, raz nie… Albo czemu nie trzymają w ogóle loków, a jeszcze innym razem puszą się jak czupryna czarownicy? Przyczyną może być niewiedza na temat tego, jak porowate są Twoje włosy.

Co to jest porowatość?
To stan fizyczny włosa. Zależny od struktury naszych włosów, ich przeżytych zabiegów i stosowanej pielęgnacji. Określa się go według stopnia odchylenia łuski włosa:

– Niska porowatość
Włosy te mają ciasno przylegające łuski do kory włosa. Są niezwykle mocne i odporne na uszkodzenia, ale wiąże się to z tym, że są też równie odporne na stylizacje – nie trzymają loków bądź innych fryzur bez podpięcia. Niskoporowate włosy błyszczą i są gładkie. Nie trzeba przykuwać wielkiej wagi do ich pielęgnacji.

– Średnia porowatość
Większość włosów cechuje się taką porowatością – łuski nie odstają tak mocno od kory włosa. Można rzec, że to najlepsza porowatość włosów. Dlaczego? Duża ilość odżywek będzie odpowiadać takim włosom, więc nie trzeba się zastanawiać, czego dokładnie one potrzebują. Oczywiście, mogą się one plątać, puszyć, rzadko słuchać, ale wystarczy pierwszy-lepszy kosmetyk do ich okiełznania.

– Wysoka porowatość
Jest one skutkiem zmaltretowania przeróżnymi zabiegami, złą pielęgnacją bądź w ogóle jej brakiem. Jednakże wysokoporowatość pojawia się również u osób z kręconymi włosami, taka loków natura. Włosy te mają mocno odstające łuski i są niesamowicie podatne na zmiany pogodowe i uszkodzenia mechaniczne. Plusem jest fakt, że łatwo się je stylizuje, ale przy każdym rodzaju zabiegu trzeba uważać. Często są one szorstkie i bez połysku.

Jak określić stopnień porowatości?
Przeczytaj i zastanów się nad pytaniami poniżej.

Czy Twoje włosy się puszą?
Czy podatne są na stylizację (prostowanie, loki)?
Czy schną szybko (do 1,5h)?
Czy Twoje włosy są sztywne i bez połysku?
Czy ciężko Ci je rozczesać?

Jeśli większość odpowiedzi brzmiała TAK, to znaczy, że masz wysoką porowatość, natomiast jeśli masz trudność z jednoznaczną odpowiedzią na te pytania, to z pewnością Twoje włosy cechują się średnioporowatością. Odpowiedzi na NIE – no cóż, ciesz się swoją niskoporowatością!

Jak zadbać?

Wysokoporowate -> zabezpieczaj końcówki, nawilżaj je, pielęgnuj je olejem lub żelem lnianym [CZYTAJ TU]
Średnioporowate -> one potrzebują minimum pielęgnacji, raz na tydzień zrób im jakąś domową maseczkę i będą zadowolone.
Niskoporowate -> takie włosy kochają olej kokosowy, ponadto maska z kakao czy skrobi ziemniaczanej niesamowicie wygładzi te cudne łuski.

Porowatość może się zmieniać! Nie dziw się więc, jeżeli kosmetyki używane 3 miesiące temu teraz tak dobrze już nie służą. Zachowanie naszych włosów należy obserwować, to trochę jak z pielęgnacją roślin 😉

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany