Damą, która pierwsza w historii objęła stanowisko głowy państwa była Vigidis Finnbogodottir, a swój urząd sprawowała aż 16 lat! Słynne wybory odbyły się w 1980 roku w Islandii.

Vigidis Finnbogodottir

Urodziła się w 1930 roku. Studiowała język francuski, literaturę i historię teatru. Przed objęciem urzędu prezydenta była działaczką kulturalną. Następnie swoje zamiłowanie do sztuki przełożyła na pracę w administracji państwowej, a dokładnie w komitecie doradczym Rady Nordyckiej ds. kultury. Finnbogodottir cieszyła się dużym poparciem społeczeństwa, dlatego też przez tak długi okres była prezydentem.

Islandzka Krystyna Janda?

Jeszcze zanim została Panią Prezydent, angażowała się w sprawy dotyczące kultury. Przez dwa lata kierowała teatrem w Reykjaviku, tak jak obecnie nasza Krystyna Janda w Warszawie. Co ciekawe, obie panie są do siebie podobne również z wyglądu. A jak wiadomo Krystyna Janda nie stroni od komentarzy dotyczących współczesnej polityki. Kto wie, może kiedyś i u nas pierwszą prezydentową zostanie kobieta „związana z kulturą”?

Fot.: noregsmallag/flickr.com/CC 2.0

2 komentarze

    • Andrew

      Isabel Peron jako wiceprezydent zastąpiła męża. Natomiast prezydent Islandii została jako pierwsza wybraną prezydentem w demokratycznych wyborach.

      Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany