Choker jest dziś dodatkiem, który przeżywa swoje kolejne życie. Kojarzy nam się przede wszystkim z wielkim powrotem lat 90. oraz top modelkami, takimi jak Gigi Hadid czy Kendall Jenner. Jest to również biżuteria, którą możemy zrobić samodzielnie w domu i cieszyć się nią za niewielkie pieniądze.

Historia powstania chokerów sięga jednak czasów zamierzchłych. Pierwsze wzmianki o nich pojawiają się już w I wieku naszej ery w Talmudzie, gdzie figurują jako jeden z akcesoriów dla kobiet.

Bale ofiar

Moda na chokery zaczęła się w II poł. XVIII wieku we Francji. Nosiły je wtedy wyłącznie arystokratki i stanowiły one symbol pewnego rodzaju naznaczenia. Wielka Rewolucja bowiem, oprócz wyzwolenia kraju spod rządów jakobinów, przyniosła również swoje krwawe żniwo. Wrogowie jej karali swoich przeciwników… gilotyną. Wtedy również zaczęto przewiązywać swoje szyje czerwonymi sznureczkami, które symbolizowały żałobę po zmarłych krewnych. Miały one imitować miejsce przecięcia, które oddzielało głowę od ciała. Oprócz tego oznaczały one radość związaną z powołaniem nowego rządu.

Znak prostytutek

XIX wiek przyniósł duże zmiany. Chokery zakładały już nie tylko bogate szlachcianki, lecz także prostytutki, które nosiły je, by zasygnalizować potencjalnym klientom swoją profesję. Dużo kontrowersji wywołał obraz Olympia Édouarda Maneta, który przedstawia nagą kobietę z przewiązaną na szyi czarną wstążką.

fot. wikipedia.org / Public Domain

Miała ona podkreślić jej wyuzdanie oraz wyzywające spojrzenie, które spotkało się wtedy z powszechną dezaprobatą. Warto również wspomnieć, iż o ile czerwony choker wyróżniać miał prostytutkę, to czarny oznaczał osobę homoseksualną.

Psie obroże

Choć może się wydawać, że trend ten powrócił w latach 90., to w rzeczywistości miało to miejsce w latach 40. Przypominały one jednak bardziej naszyjniki zrobione z rozmaitych kamieni niż swoje pierwowzory. Mimo to i tak nazywane były wtedy „psimi obrożami”.

Równie chętnie noszono je w latach 60. i 70., gdy Vivienne Westwood i Malcolm McLaren wprowadzili swoją nową kolekcję do kultowego butiku Sex. Nosiły je wtedy największe gwiazdy, w tym Mick Jagger, Elvis Presley czy Dawid Bowie.

Pisała dla Was: Angelika Rudzińska

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany