Ocet jabłkowy jest bogaty w witaminy A, E, B, C, PP , makro i mikroelementy, m. in.: miedź, cynk, kobalt, molibden, potas. Zawiera duże ilości flawonoidów (substancji uszczelniających naczynia krwionośne) oraz naturalne kwasy owocowe. Pierwszym i doskonałym domowym kosmetykiem jaki możesz sama przygotować w domu będzie…. tonik z octem jabłkowym.

Jak go przygotować

Potrzebujesz wody i octu jabłkowego. Proporcje według wrażliwości skóry, ale najbezpieczniej będzie jeśli na 1 część octu dodasz 2 części wody.

Możesz pokusić się o zrobienie tak zwanej wody ustrukturyzowanej: zamrażasz wodę, następnie zostawiasz ją w temperaturze pokojowej do rozmrożenia. Taka woda posiada właściwości wody pierwotnej i wzmocni działanie toniku.

100 ml wody (może być to woda źródlana lub przegotowana) + 50 ml octu jabłkowego – przelewasz do buteleczki i gotowe.

Stosuj przez kilka dni raz dziennie, najlepiej wieczorem po umyciu skóry. Potem możesz stosować 2 razy dziennie. Skóra po zastosowaniu tego toniku będzie gładsza, rozjaśniona, stany zapalne znikają w cudowny sposób (a nowe nawet nie odważą się wyskoczyć ), zmniejszy się łojotok i obkurczą pory.

Stosując tonik z octem jabłkowym pamiętaj, że zawiera on m. in. kwasy: octowy, jabłkowy, cytrynowy, galusowy – złuszcza więc martwe komórki naskórka czyniąc tym samym Twoją skórę wrażliwą na promieniowanie UV. Pamiętaj więc, że aby zapobiec podrażnieniom musisz zastosować krem z filtrem UV.

Płukanka do włosów

To drugie zastosowanie octu jabłkowego nadaje im połysk i miękkość. Powoduje zamknięcie łusek włosa, a poprzez swoje działanie keratolityczne (rozpuszczanie martwych komórek naskórka) przeciwdziała swędzeniu i łuszczeniu się skóry .

Wmasuj w skórę głowy przed myciem, pozostaw kilka minut, a następnie umyj głowę delikatnym szamponem.

Ocet jabłkowy znany jest też z działania łagodzącego, nawet w przypadku poparzeń słonecznych. Proporcje w tym przypadku powinny być następujące : na 1 łyżkę octu bierzesz 5 – 6 łyżek wody, moczysz gazę i delikatnie przykładasz na podrażnione miejsca. Zostawiasz na kilka minut, a następnie chłodną wodą spłukujesz skórę.

O Autorze

Kobieta kochająca życie, naturę i ludzi. Ciągle poszukująca, zwłaszcza tego, co jeszcze można wyciągnąć z kuchennej szafki i położyć na twarz w celu upiększenia. Promotorka zdrowia. Twórczyni warsztatów „Uroda z kuchennej szafki – wykorzystanie naturalnych składników w pielęgnacji skóry” oraz „Piękna mama, zdrowe dziecko – czyli jak skutecznie i bezpiecznie upiększać się w ciąży”. Jest również autorką poradnika o tym samym tytule.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany