Margaret Thatcher była pierwszą w historii Wielkiej Brytanii kobietą, którą wybrano na stanowisko premiera rządu. Zanim jednak objęła ten ważny urząd, świat polityki był już jej doskonale znany. Po krótkim okresie zasiadania w tylnych ławach parlamentu pełniła funkcję sekretarza stanu, przez prawie cztery lata była w rządzie ministrem edukacji, a następnie zajmowała dwa kolejne stanowiska w gabinecie cieni i przez kolejne cztery lata przewodziła opozycji.

Przejęła kraj w stanie wewnętrznego chaosu, z fatalną gospodarką, słabą polityką zagraniczną i powszechnym przekonaniem, że państwo zsuwa się po równi pochyłej w przepaść. Pozostawiła naród ludzi w dużej części z siebie zadowolonych i chodzących z podniesionymi głowami, rozwijającą się gospodarkę oraz wiarę, że – być może niemal cudem – ale jednak pod przywództwem tej kobiety o niezłomnych zasadach, o wielkiej inteligencji, niezwykłej charyzmie i odwadze, Wielka Brytania wydostała się z tej arcytrudnej sytuacji. Zgodnie ze swoimi słowami:

Jestem w polityce z powodu konfliktu dobra i zła, a wierzę, że w końcu dobro zatriumfuje,

Margaret wyciągnęła swój kraj z kryzysowej zapaści.

Wstęp: Arletta Wal

Charyzmy można się nauczyć! Moc, jaką kryje w sobie uścisk dłoni!

Uścisk dłoni ma ogromne znaczenie dla charyzmy. Eksperci w zakresie zarządzania z Uniwersytetu Iowa, po przeprowadzeniu analiz różnych interakcji, jakie zachodzą podczas rozmów o pracę, uścisk dłoni uznali za ważniejszy od sumienności, ugodowości czy równowagi emocjonalnej. Badania psychologów dowodzą, że uścisk dłoni w kilka sekund wpływa na poprawę relacji, stwarza klimat zaufania, bliskości. Jest on powszechny we wszystkich kulturach i zawsze angażuje prawą rękę.

Dawniej prawica dzierżyła broń. Podanie jej świadczyło o symbolicznym zawieszeniu zagrożenia, ukazywało bowiem, że ręka witającego jest nieuzbrojona. Średniowieczni rycerze do uścisku, w celu wytrącenia ewentualnie ukrytej broni, dołożyli potrząśnięcie ręką.

Oto zasady uścisku dłoni, dzięki stosowaniu których wypadniesz dobrze w kontakcie z drugim człowiekiem:

  1. Upewnij się, że masz wolna prawą dłoń. Jeśli coś w niej trzymasz, odpowiednio wcześniej przełóż to do lewej dłoni.
  2. Zadbaj o to, by dłoń nie była lepka, wilgotna lub zimna (unikaj trzymania w niej, tuż przed spotkaniem, słodkich napojów, lodów).
  3. Jeśli siedzisz, wstań przed podaniem komukolwiek dłoni, bez względu na płeć.
  4. Wyjmij obie ręce z kieszeni, to pokaże twoją otwartość. Jednocześnie patrz w oczy witanej osobie i subtelnie uśmiechnij się.
  5. Wyprostuj się. Dłoń, którą podajesz ułóż tak, by kciuk był skierowany prosto w sufit.
  6. Otwórz przestrzeń między kciukiem a palcem wskazującym. To umożliwi optymalne złączenie z dłonią osoby, którą witasz.
  7. Dla dobrego kontaktu warto zadbać, by dłoń była rozprostowana, ułożona ukośnie w stosunku do osoby witanej.
  8. Staraj się ująć palcami dłoń witanego, układając je jeden po drugim. Palec wskazujący powinien wypaść prawie! na nadgarstku.
  9. Kiedy dłonie już złączone, kciuk skręć w dół i uściśnij dłoń partnera z podobną mocą jak on. Następnie potrząśnij przedramieniem, nie nadgarstkiem. Jeśli chcesz, aby twój uścisk był ciepły, przytrzymaj go przez chwilę, po czym wycofaj.

Jesteś gotowa do zrobienia jak najlepszego, pierwszego wrażenia 🙂

Charyzmy można się nauczyć!

O Autorze

ROZWÓJ OSOBISTY

Coach i mówca motywacyjny. Felietonistka, autorka książki „Ta, która idzie”, współautorka książki "Skazane. Historie prawdziwe". Rozważa relacje międzyludzkie i ich wpływ na osiąganie celów. Kobieta uśmiechnięta i kochająca. Jej pasją jest wspieranie innych, poprzez pracę z nimi na drodze rozwoju osobistego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany