Za historię, architekturę, zabytki czy za wspomnienia, ludzi i atmosferę? Za co kochamy swoje miasta? Powodów jest wiele, ale na pierwszy plan zawsze wysuwają się te najbardziej emocjonalne. Przywiązujemy się do określonego stylu życia, ludzi i miejsc, które znamy. W zeszłym roku w plebiscycie „Kocham To Miasto – Miasto Roku 2016” wspieranym przez HRS Polacy zdradzili, za co kochają swoje miasta. Właśnie rusza druga edycja projektu, a to kolejna okazja, aby powiedzieć, za co cenimy swoje miasta.
O miłości do miast nie mówi się często. Mieszkamy w danym miejscu, bo jest nam w nim dobrze, znamy większość ulic, restauracji czy parków. Czy jednak zastanawiamy się, za co dokładnie cenimy miejsce, w którym żyjemy? Polacy odpowiedzieli na to pytanie. Dowiedz się, jakie powody wymieniali najczęściej.
#1. Historyczne zabytki, niecodzienna architektura i zdumiewająca przyroda
Polacy kochają swoje miasta, bo znają je najlepiej. Poznali historię swojego regionu, a nawet byli świadkami jej tworzenia. Doceniają wartości architektoniczne, tereny zielone i wiedzą o prawdziwych perełkach regionu, których nie znają przyjezdni czy turyści.
#2. Ciągły rozwój i zmiany, których mieszkańcy są świadkami
Polacy przyznali, że lubią widzieć, jak ich miasto rośnie i poszerza swoją ofertę kulturalną, ekonomiczną i turystyczną. Miasta odpowiadają na potrzeby swoich mieszkańców – tworzą inicjatywy społeczne, dysponują budżetami na rozwój dzielnic itd.
#3. Poczucie wspólnoty i ludzie, których poznali w danym miejscu
Miasto to przede wszystkim ludzie, którzy je tworzą. Poczucie przynależności jest priorytetowym składnikiem miłości do miejsca, w którym się mieszka. Dla Polaków fakt, że w danym regionie poznali swojego przyszłego partnera, przyjaciół i inne ważne dla siebie osoby, jest wystarczającym argumentem, aby ciepło myśleć o tym miejscu.
#4. Wspomnienia, przez które zawsze wracają do swojego miasta
Mieszkanie w jednym miejscu od urodzenia lub spędzenie w nim kilku lat sprawia, że przywiązujemy się emocjonalnie do związanych z nim wspomnień. Głęboka więź z miastem buduje się z czasem – wzmacniają ją ważne wydarzenia w życiu, pierwsze sukcesy, małe niepowodzenia czy ludzie, z którymi przeżyło się w tym miejscu wyjątkowe chwile.
#5. Atmosferę i znajomość miasta, które mogą nazwać domem
Każde miasto ma swój klimat i styl życia, zgodnie z którym funkcjonują jego mieszkańcy. Dopasowujemy się do tej atmosfery i nierozerwalnie kojarzymy ją z domem. Polacy potwierdzają, że panująca w danym miejscu atmosfera jest jednym z głównych czynników, dla których decydują się zamieszkać w danym mieście.
A Ty, za co kochasz swoje miasto?
Rusza druga edycja plebiscytu „Kocham To Miasto – Miasto Roku 2017”, dzięki któremu mieszkańcy mogą zaprezentować i docenić walory swoich miast. W plebiscycie bierze udział 26 polskich miast o wielkości od 90 000 do 190 000 mieszkańców (m.in. Bytom, Koszalin, Olsztyn, Wałbrzych czy Rzeszów).
Weź udział w konkursie i powiedz, za co kochasz swoje miasto. Głosować można na stronie: https://www.hrs.com/pl/projekty/miasto-roku-2017/. Na autorów najciekawszych komentarzy na temat ukochanego miasta czekają nagrody: aparat fotograficzny FUJIFILM Instax, 2 karty prezentowe do sieci Empik, a także 7 podwójnych biletów na dowolny seans 2D w kinach Cinema City.
Szczegóły konkursu dostępne są na stronie: https://www.hrs.com/pl/projekty/miasto-roku-2017/.
Zostaw odpowiedź