Właśnie w tym roku, 24 listopada, przypada 130. rocznica urodzin MariiPawlikowskiej-Jasnorzewskiej, polskiej poetki, dramatopisarki, malarki dwudziestolecia międzywojennego, pochodzącej ze słynnego rodu Kossaków.

Historia miłości rozpisana na cztery znakomite aktorki – zmysłowa, pełna humoru i wzruszeń podróż przez życie tytułowej Lilki. Przez secesyjny Kraków i Wiedeń, przez Zakopane i okupowaną Warszawę. Przez namiętność i gorycz, śluby i zdrady, przez humor i tęsknotę, wróżby z kart i magię.
Paulina Holtz kreśli wyrazistą postać młodej Marii, Joanna Żółkowska to Lilka ironiczna i kokieteryjna, Magdalena Zawadzka portretuje Pawlikowską-Jasnorzewską patrzącą na własne życie z perspektywy czasu,  Krystyna Tkacz wnosi w ten obraz dawkę muzyki.
Jak zauważa Waldemar Śmigasiewicz:  „Ta filozofka zajmująca się magią i teorią dziejów, egzystowała pomiędzy liryzmem a egocentrycznością. Okaleczona przez wojnę, chorobę i rozłąkę z bliskimi – tak autentyczne było jej życie i tak nieodmiennie wymykała się stereotypowym opiniom na swój temat. (…)  Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to wiele barwnych opowieści, w których intymność i bezszelestność jej poezji splata się z brutalnością życia.”

Scenariusz i reżyseria |  Waldemar Śmigasiewicz
Scenografia i kostiumy |   Tatiana Kwiatkowska 
Muzyka |  Urszula Borkowska
Obsada |  Paulina Holtz, Krystyna Tkacz, Magdalena Zawadzka, Joanna Żółkowska
Głos dziecka |  Antonina Nowakowska

„Lilka z Kossaków. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska w czterech odsłonach”– do zobaczenia bezpłatnie od środy, 24 listopada wyłącznie na platformie PLAY KRAKÓW.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany