Jestem kobietą. Ty też. Każda z Was.

Zacznijmy dziś od tego, że wspólnie posłuchamy piosenki Jestem kobietą w wykonaniu Edyty Górniak. Na „trzy, cztery” kliknij na youtube ten utwór. Bądź uważna na każde słowo tekstu. Czy myślisz o sobie, jak o składowej czterech żywiołów?

Od starożytności filozofowie dyskutowali na temat żywiołów, jako elementów świata materialnego. Poniższy rysunek przedstawia cztery żywioły:4zwyiołybeznapisów

 

Jeśli pójdziemy dalej za słowami piosenki i spróbujemy dostrzec w sobie każdy ze słodkich żywiołów, które we mnie tkwią, to jak myślisz, jakie płaszczyzny swego życia umieścisz przy każdym z nich? Czy zgodzisz się, że masz w sobie ogień? A gdzie będzie gniew? A spokój? Który z żywiołów jemu jest właściwy?

Ogień to: pragnienia, pasja, namiętności, … – co jeszcze? Dopisz swoje, proszę.

Powietrze to: duchowość, lekkość? Dopisz śmiało, co dla Ciebie jeszcze to znaczy.

Ziemia to: rozsądek, odpowiedzialność. Tu miejsce na Twoje.

Woda to? Jak myślisz, czym woda jest dla Ciebie?

A teraz zastanów się, zadaj sobie pytanie, co wynika z połączenia każdego z każdym?

A jak może przejawiać się w życiu to, kiedy któryś z nich jest w dużej przewadze, a inny schowany, uśpiony, stłumiony? Może Twoje ciało reaguje w szczególny sposób, kiedy któryś z żywiołów dochodzi do głosu?

Teraz narysuj koło. Podziel je na 4 równe części, jak powyżej. Weź 4 kredki, każda niech symbolizuje swym kolorem jeden z żywiołów. Następnie pokoloruj każdą ćwiartkę tak, by pokazywała ona, w skali od 0 – 100%,na ile odczuwasz każdy z żywiołów w swoim życiu. Środek okręgu jest punktem zero. Już? Właśnie narysowałaś swoje, indywidualne, własne i niepowtarzalne KOŁO ŻYCIA KOBIETY.

Zadaj sobie pytanie, czy na takim kole wygodnie przebywać drogę życia? Może pojedziesz nim łagodnie, a może jak po wertepach?

Praca domowa:

  1. Noś w sobie obraz swojego KOŁA ŻYCIA.
  2. Kiedy przywołasz jego obraz, zadaj sobie pytanie: O co jeszcze mogę zapytać? Mogą pojawić się szczególne pytania. Kiedy jakiś czas temu zobaczyłam swoje KOŁO ŻYCIA, zapytałam: Jak podpompować je, by było równe?
  3. Jestem ciekawa, jakie pytania zrodzą się Tobie?

Cdn. 🙂

O Autorze

ROZWÓJ OSOBISTY

Coach i mówca motywacyjny. Felietonistka, autorka książki „Ta, która idzie”, współautorka książki "Skazane. Historie prawdziwe". Rozważa relacje międzyludzkie i ich wpływ na osiąganie celów. Kobieta uśmiechnięta i kochająca. Jej pasją jest wspieranie innych, poprzez pracę z nimi na drodze rozwoju osobistego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany