Ze względu na dużą zawartość mentolu, miętę wykorzystuje się do produkcji płynów do płukania ust, past i proszków do czyszczenia zębów.

Olejek eteryczny z mięty znajduje zastosowanie w pielęgnacji włosów, pobudza cebulki do wzrostu jak również zapobiega powstawaniu łupieżu. Liście mięty mogą być wykorzystywane do pielęgnacji skóry z tendencją do swędzenia. Działają przeciwzapalnie, lekko znieczulająco w i chłodząco w miejscu aplikacji.

Wyciąg z mięty posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe zwłaszcza w stosunku do wirusa opryszczki pospolitej Herpex Simple. Wyciągi z mięty stosuje się w produkcji balsamów, kremów do ciała i stóp.

Uwielbiam balsam miodowo- oliwkowy własnej roboty z dodatkiem olejku miętowego do pielęgnacji spierzchniętej skóry ust, który w mgnieniu oka rozprawia się suchością i pęknięciami skory również w okolicy paznokci. Olejek miętowy można wykorzystać również do skóry podrażnionej np. kąpielą słoneczną. Kilka kropli olejku dodanego do kąpieli stóp złagodzi opuchliznę i da efekt chłodzenia w upalne dni.

 

W PRAKTYCE

 

Kąpiel na opuchnięte stopy w upalne dni

Do miski wsypujemy miarkę soli Epsom, dodajemy kilka kropli olejku miętowego i uzupełniamy letnią wodą.

Jeśli nie masz olejku miętowego zaparz świeżą lub suszoną miętę i zamroź w pojemniku do kostek lodu, zawsze pod ręką będziesz mieć miętowe kostki które sprawdzą się w upalne dni czy to do pobudzającej kąpieli stóp czy do odświeżającego drinka.

 

Maseczka ze świeżej mięty dla każdego typu cery po nadmiernym opalaniu

Drobno posiekaj lub zblenduj 10 listków świeżej umytej mięty. Dodaj to, do 1 opakowania greckiego jogurtu, wymieszaj i nakładaj na dokładnie oczyszczoną skórę. Czas trzymania maseczki to około 10-15 minut (możesz użyć maślanki, kwaśnego mleka lub kefiru).

 

Woda miętowa odświeżająca

Garść mięty drobno posiekaj, przełóż do czystego słoiczka, zalej 120ml przegotowanej i ostudzonej wody. Zakręć słoik i wstaw do lodówki na noc. Rano odcedź. Możesz dodać kilka kropli soku z cytryny lub octu jabłkowego i… odświeżający tonik gotowy! Świetnie sprawdzi się zwłaszcza przy skórze mieszanej i tłustej 😉

 

O Autorze

Kobieta kochająca życie, naturę i ludzi. Ciągle poszukująca, zwłaszcza tego, co jeszcze można wyciągnąć z kuchennej szafki i położyć na twarz w celu upiększenia. Promotorka zdrowia. Twórczyni warsztatów „Uroda z kuchennej szafki – wykorzystanie naturalnych składników w pielęgnacji skóry” oraz „Piękna mama, zdrowe dziecko – czyli jak skutecznie i bezpiecznie upiększać się w ciąży”. Jest również autorką poradnika o tym samym tytule.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany