Drogie TEBABY,

Jest mi smutno od dłuższego czasu. Stosuję kolejną już dietę (obecnie Dąbrowskiej) i nie ma efektu! A raczej jest – tyję! Z nadwagą walczę od dziecka. Stale chodzę głodna, mam tego dość, ale z drugiej strony chciałabym ładnie wyglądać, a przede wszystkim być zdrowa.

Proszę o poradę, jak skutecznie stracić kilogramy i nie narazić się na ten cholerny efekt JOJO!

Pozdrawiam,

Agnieszka

 

Droga Agnieszko,

Czytam, czytam i trochę nie chce mi się wierzyć, że stosując post Dąbrowskiej nie możesz schudnąć. Odpowiem w punktach:

  1. Dieta Dąbrowskiej nie jest docelowym sposobem odżywiania. To rodzaj postu, który ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn i przywrócić go do równowagi. Zrzucony nadmiar kilogramów jest tylko skutkiem ubocznym. Jest to post leczniczy, który zakłada spożywanie w niewielkich ilościach warzyw i owoców.
  2. Sprawdź proszę, czy nie przesadzasz z ilością spożywanych owoców. Być może cierpisz na zaburzenie metabolizmu węglowodanów, które objawia się insulinoopornością. To jednak należałoby sprawdzić, wykonując odpowiednie badania.
  3. Z mojego doświadczenia w pracy z podopiecznymi z dużą masą ciała wynika, że warto zwrócić uwagę na odpowiednią podaż węglowodanów w diecie oraz ich odpowiednie ustalenie w ciągu dnia w celu optymalizacji działania insuliny i tworzenia najbardziej korzystnych warunków do utraty tkanki tłuszczowej oraz poprawy zdrowia.
  4. Trudno jest mi na ten moment doradzić coś bardziej konkretnego, ponieważ potrzebny byłby tutaj szczegółowy wywiad z Tobą i analiza wyników badań, bo w przeciwnym razie rozmowa o diecie i zakładanie konkretnych rozwiązań jest jak wróżenie z fusów.
  5. Co zrobić, by uniknąć efektu jojo? Nauczyć się jeść w taki sposób, aby dieta była rozumiana jako styl odżywiania, a nie walka z nadmiarem kilogramów. Warto wyrzucić ze swojego słownika słowo „dieta” i zastąpić je planem odżywiania, czy też nowym sposobem odżywiania. Wtedy zamiast walki pojawia się dbałość o siebie, a to daje lepsze samopoczucie, więcej energii, zdrowie i utratę nadprogramowych kilogramów. Właściwe odżywianie oznacza spadek wagi. Nie walcz, tylko zacznij się właściwie odżywiać.

Mam nadzieję, że mogłam Ci pomóc chociaż trochę. W razie potrzeby, pisz do nas. Trzymam kciuki i mam nadzieję, że uda Ci się zrzucić to, co przeszkadza i poczujesz się dobrze we własnym ciele.

W imieniu redakcji tebaby.pl,

Ella Kuszyk

 

Swoje listy przesyłajcie na redakcja@tebaby.pl

Wybrane listy publikujemy, co niedzielę.

Odpowiadają nasi eksperci. 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany