Choć włosy kręcone są częstym obiektem zazdrości wielu kobiet, pielęgnacja ich nie należy do najłatwiejszych. Puszą się, wypadają, kruszą… a to jedynie szczyt góry lodowej problemów, z którymi muszą borykać się ich posiadaczki. Loczki są suche z natury i wyglądem przypominają włosy zniszczone.

Co jednak zrobić, by cieszyć się ich naturalnym pięknem i nie sięgać po prostownicę, gdy nadarzy się jakaś wyjątkowa okazja? Poznaj kilka rad, które sprawią, że Twoje włosy odzyskają blask i nawilżenie.

Prawidłowe mycie

Podczas takich czynności, jak mycie czy czesanie, należy traktować je bardzo delikatnie. Jedną z najgorszych krzywd, jaką można im wyrządzić, jest wycieranie szorstkim, nieodpowiednim ręcznikiem – lepiej sięgnąć po ten wykonany z bawełny bądź zwykłą koszulkę.

Do tego typu włosów nie powinno się używać mocnych szamponów z detergentami typu SLS oraz o zbyt obciążającym składzie – są to zazwyczaj gęste i treściwe produkty z dużą ilością olejów, silikonów i maseł. Inną metodą pielęgnacji może być zrezygnowanie z szamponu na rzecz mycia odżywką. Pamiętajmy również, by nie myć ich za często, ponieważ woda działa na nie wysuszająco.

Odżywianie

Najważniejszym elementem pielęgnacji jest nawilżanie. By polepszyć stan włosów, należy używać masek oraz odżywek, które zawierają duże ilości emolientów w składzie. Są to m.in. oleje, alkohole tłuszczowe, takie jak Cetearyl, Alcohol czy Stearyl Alcohol, masło shea, gliceryna, miód, aloes. Ważne jest również, by pamiętać o odpowiednim zabezpieczaniu końcówek silikonowym serum.

Jednym z obowiązkowych kroków jest również olejowanie włosów. Najlepiej robić to na lekko zwilżone włosy – można w tym celu użyć mgiełki zamiast wody. Do kręconych włosów najlepiej sprawdzi się olej z awokado, migdałów, winogronowy, arganowy, makadamia. Gdy włosy mimo tego nadal się puszą, warto dodatkowo spryskać je odżywką bez spłukiwania. Powinno to ujarzmić niesforne kosmyki.

Stylizacja

Włosy kręcone należy wyczesać zaraz po umyciu, grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach – najlepiej gdy będzie on drewniany. Gdy włosy będą za bardzo splątane, należy postarać się bardziej problematyczne partie rozdzielić palcami. Loki nabiorą odpowiedniego kształtu, gdy użyjemy kremu bądź żelu przeznaczonego do stylizacji. Wystarczy wziąć odrobinę na dłoń, po czym wgniatać we włosy.

Przydatna jest również suszarka z dyfuzorem, która poprawi skręt naszych włosów. Należy wtedy jednak sprawdzać, czy nie wpływa to niekorzystnie na fryzurę. Urządzenie, mimo że zwiększa skręt włosa, może spowodować jego puszenie.

Pisała dla Was: Angelika Rudzińska

Jedna odpowiedź

  1. Sandra

    Bardzo interesujący artykuł. Sama mam kręcone włosy. Ich odpowiednia pielęgnacja jest bardzo trudna. Włosom kręconym trzeba poświęcić naprawdę wiele czasu. Ja myję włosy metodą OMO, potem delikatnie wysuszam ręcznikiem z mikrofibry. Następnym krokiem jest olejowanie i rozczesywanie. Sama mam plastikowy grzebień. Ale coraz więcej słyszę właśnie o drewnianych i chyba się skuszę na jego zakup. Ciekawostką jest dla mnie również silikonowe serum na końcówki. Jeszcze nie próbowałam tej metody. Może któraś z czytelniczek poleca jakiś konkretny produkt?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany