Bycie mamą to fajna rola w życiu. Zwłaszcza kiedy dzieci już dorosną i zaczynają chodzić własnymi ścieżkami. Fajnie jest za nimi tęsknić, jak gdzieś znikają i fajnie jest spotykać się z nimi, gdy wracają. Ale jak myślę, że już, już zaraz mogą się naprawdę wyprowadzić to mi smutno.
Kasia Gugała

Mama to ostoja. Ostoja wsparcia i niekończącej się siły. Wydaje Ci się, że możesz czasem o niej zapomnieć, bo masz innych bliskich przy sobie. Przychodzi wtedy taki dzień kiedy Ci bliscy nie potrafią odpowiedzieć na Twoje pytania, myśli, wątpliwości. A mama potrafi, mama ma czas, mama wysłucha i powie „Rozumiem kochanie jak Ci źle, znam to uczucie”.
Angelika Mamaj

Bycie mamą to doświadczenie BEZWARUNKOWEJ miłości i stałej obawy, by świat nie skrzywdził naszego dziecka. Stąd też biorą swoje źródło błędy i wybaczenie. Matka zawsze czeka.
Kasia Borowska

Bycie mamą to prowadzenie, wspieranie i praca na całe życie. Są w tym byciu mamą i wzloty i upadki. Ważne są słowa które wypowiadam do mojej córki. 
Lubimy się ze sobą śmiać i możemy na siebie liczyć pomimo burz.
Kasia Kosińska

Być mamą to dla mnie życiowe doświadczenie, które ma wszystkie inne pod sobą. To taki potrójny Roller Coster, z którego często wychodzę ledwo żywa ale potem chcę jeszcze i jeszcze. Kiedy pierwszy raz usłyszałam słowo mama, a było to na spacerze, miałam wrażenie, że cały świat już wie, że ja jestem MAMA. Gdy widzę jak moje dzieci zajadają się ze smakiem tym co upichciłam dla nich, to czuję się jak mistrz olimpijski.
Aleksandra Bendkowska

Moja mama mimo swej naturalnej delikatności jest kobietą silną i niezależną. To ona w pełni pokazała mi co znaczy słowo determinacja. Wiem, że w najtrudniejszych momentach, kiedy rzucam wszystko i mówię, że nie dam rady to właśnie ona będzie tą osobą , która sprawi, że zaraz wszystko pozbieram i zabiorę się do roboty. Z każdej opresji znajduje magiczne wyjście. Kiedy trzeba było, brała na siebie więcej, niż pozwalał jej na to czas i siły. Wszyscy zastanawiamy się, jak ona to robi, a jako jej córka mam nadzieję, że jednak odziedziczyłam tę magiczną cechę, która kiedyś się ujawni. Kocham Cię Mamo!
Karolina Kowalik

Dla mnie bycie mamą to jak codzienne odkrywanie nieznanego lądu. Jest wyzwanie, ekscytacja, niepokój. Nauka cierpliwości, wyrozumiałości i pokory ale przede wszystkim wielkie szczęście i miłość.
Marzena Skowron

Nie jestem mamą, natomiast mam mamę, albo mama ma mnie.
Cóż o mamie? Dla swojej mamy zawsze jestem dzieckiem i mogłam się o tym przekonać w tym roku, w trakcie najtrudniejszych dla mnie chwil. Jestem jej bardzo wdzięczna za to, że była ze mną, że potrząsnęła mną, bo tylko mama potrafi rozmawiać ze swoim dzieckiem 🙂
Nauczyła mnie szacunku do ludzi, determinacji, żeby nie odpuszczać i nie poddawać się, mimo przeciwności. Jestem wdzięczna za jej troskę i za to, że mogę być jej córką!
Ella Kuszyk

Ona dała mi pierwszy pamiętnik i powiedziała: pisz.
Miałam wtedy 7 lat. Dziś mam 24… Wciąż piszę pamiętnik.
Klaudia Paź

Nikt nie uczy naszych mam jak być MAMĄ. Nikt nas nie uczy jak być CÓRKĄ.

Lubię obserwować jak obie się zmieniamy, jak każdej indywidualny punkt widzenia – z wiekiem staje się w końcu zrozumiały dla tej drugiej. Moje szczęście i spokój to szczęście i spokój mojej mamy – jak wiem, że jest radosna, czuję fizycznie ulgę. Może to trochę toksyczne, może jesteśmy za bardzo naczyniami połączonymi. Może… Jest to jednak więź, która jest też kołem ratunkowym, mam nadzieję, że dla obu. Jesteśmy MAMĄ i CÓRKĄ bez instrukcji obsługi. Wspólnie ją sobie piszemy, dużo skreślamypogrubiamypodkreślamy, przepisujemy od nowa. NIEPRZERWANIE – WSPÓLNIE!

Agnieszka Grabarska


Mama – jedyna osoba, która pozwala mi na bycie sobą. Nigdy nie ocenia, po prostu stara się zrozumieć, mądrze doradzić. Jej obecność czyni moje życie lepszym, radośniejszym, lżejszym. Z mamą u swego boku czuję, że mogę wszystko.

Arletta Wal

 


 

Mama to osoba, która pokochała nas zanim pojawiliśmy się na świecie. Całuje stłuczone kolana i oddaje ostatnie ciasteczko. Patrzy na nasze sukcesy i porażki nieraz przeżywając je bardziej od nas. Pomaga przejść przez życie zawsze gotowa do wsparcia. Mama jest niezastąpiona.

Julia Pierzchała

 


 

Drogie dziecko,

Gdy się pojawiłeś, wiedziałam już;

że kocham Cię miłością przerażającą;

że będę chronić cię po kres moich dni, choćbyś się przed tym bronił, obrażał, kpił z tego;

że będę cieszyć się z twoich radości i płakać w twoim smutku;

że będę biec Ci pomagać choć wiem, że nie powinnam.

Wybacz mi, że nie jestem doskonała, że cię ranię, że za bardzo kocham, że za mało…

A kiedy odchodzisz ode mnie, będę czekać cierpliwie, aż wrócisz i powiesz…,

KOCHAM CIĘ MAMO…

Kochana Córko, Kochany Synu.

Dorota Muranowicz

Zdjęcia Doroty, Kasi Gugały i Oli Bendkowskiej: Karolina Zając

Jedna odpowiedź

  1. Roksana

    Wzruszające! 🙂 Każda prawdziwa mama zasługuje na podziw. Nie wiem, czy będę mieć w przyszłości dzieci (pomimo zbliżającej się 30-tki nie odczuwam instynktu), jednak gdyby tak się stało, to chciałabym zbudować przyjacielską relację. Myślę, że wtedy można osiągnąć o wiele więcej, niż narzucanie dziecku swojego punktu widzenia i wmawianie mu, że tylko poglądy rodziców są słuszne. Przeraża mnie jedynie to, że tak wielu mężczyzn kompletnie nie nadaje się na ojców, a wszystko spada na barki tej biednej kobiety.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany