Tematem dzisiejszej lekcji będzie rozwój osobisty. Cieszę się, że dziś na zajęciach jest Was sporo. Słuchajcie dziewczyny, zamierzam Wam krótko przybliżyć, co kryje się pod pojęciem rozwoju osobistego i pokazać, że naprawdę warto. Poproszę więc, byście do poniżej zamieszczonych skojarzeń dopisały swoje, bez oceniania ich.

Oto skojarzenia: psycholog, psychoterapia, coach, wariactwo, pitolenie, to dla głupków, zawracanie dupy, mnie to nie dotyczy, wstyd, obciach, teraz nie mogę, muszę zająć się czymś ważniejszym, nie mogę sobie na to pozwolić, postęp, ciężka praca, w Stanach Zjednoczonych to podobno norma, kupa kasy, boję się, szkoda czasu, nie stać mnie na to, jakoś to będzie, to dla tych, co sobie nie radzą.

Ostatnio mówiłyśmy o uczeniu się. O tym, że szkoła kosztuje, a zaległości prędzej czy później dadzą o sobie znać. Rozwój osobisty jest uczeniem się siebie. Po co? Po to, że fajnie jest spędzać czas ze znajomymi, a w końcu ze sobą raczej sporo spędzasz tego czasu. A skoro już z kimś spędzasz sporo czasu, to fajnie sobie czasem z nim pogadać, polubić tę osobę, iść gdzieś razem, może zaprzyjaźnić się. A gdyby tak spędzać czas z ukochaną osobą? O tym chyba marzy każda z nas.

Pewnie pojawiają się teraz w Was, w Tobie kolejne pytania. A może słowa buntu: Ja znam siebie!!! O co chodzi z tym lubieniem? Spisz te pytania. Spisz to, z czym się zgadzasz, a także to, z czym się nie zgadzasz. Zadawaj pytania. Tylko wtedy jest szansa na uzyskanie odpowiedzi.

Weź teraz, proszę, kredki i dużą kartkę. Narysuj siebie – ze wszystkim, co o sobie wiesz. Nie ma znaczenia, jakie masz przekonanie co do swoich umiejętności rysowania. Kolory wybieraj intuicyjnie. Nie analizuj. Po prostu rysuj. Kiedy już to zrobisz, popatrz na siebie i zadaj sobie pytania: Czego nie wiem o Tobie? Co chowasz głęboko? Czego się boisz? Na co sobie pozwalasz, a na co nie? I każde inne pytanie, jakie Ci się zrodzi. Jest szansa na bliższe poznanie tej niepowtarzalnej dziewczyny. Na dzisiaj tyle. Na kolejnych zajęciach pójdziemy nieco dalej.

Praca domowa: Zadaj/zapisz najważniejsze pytanie na dziś i zostań z nim do następnego spotkania. Znajdź na YouTube piosenkę Mietka Szcześniaka pt. „O niebo lepiej”. Zamknij oczy i posłuchaj. To nieprawda, że nieważne, że jesteś i że nieważne, jaka jesteś.

Ważne, że jesteś właśnie taka.

O Autorze

ROZWÓJ OSOBISTY

Coach i mówca motywacyjny. Felietonistka, autorka książki „Ta, która idzie”, współautorka książki "Skazane. Historie prawdziwe". Rozważa relacje międzyludzkie i ich wpływ na osiąganie celów. Kobieta uśmiechnięta i kochająca. Jej pasją jest wspieranie innych, poprzez pracę z nimi na drodze rozwoju osobistego.

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany