Szpilki dodają kobiecości i są najlepszą silną bronią płci żeńskiej do uwodzenia mężczyzn. Kochamy je za to, że dodają nam kilka centymetrów, wyszczuplają o kilka kilogramów oraz modelują nasze nogi. Zdecydowana większość kobiet nie wyobraża sobie bez nich dobrej imprezy, mimo że nie należą do najwygodniejszych i nie raz mamy ochotę rzucić je w kąt parkietu.

Jak powstał element garderoby, który dziś jest symbolem seksu? Okoliczności były zaskakujące, gdyż pierwsi nosili je… mężczyźni.

Rzeźnicy w szpilkach

Choć dziś jest to obuwie kojarzone jedynie z kobietami, to początek jego zainicjowali mężczyźni. Jako pierwsi nosili je Egipcjanie, a konkretnie rzeźnicy, którzy zakładali je, by nie pobrudzić sobie stóp krwią zalegającą na podłodze.

Stąd też ich nazwa, która wywodzi się ze słowa stiletto, oznaczającego sztylet. Ze szpilek korzystali również perscy jeźdźcy, ponieważ nosząc je łatwiej było im utrzymać stopy w strzemionach. Obuwia tego często używali też aktorzy z Grecji oraz Rzymu – miało sprawić, że będą wyżsi i lepiej widoczni.

Brzydka księżniczka

Pierwszą kobietą, która założyła szpilki była Katarzyna Medycejska w 1533 roku. Młoda księżniczka miała zaledwie czternaście lat, gdy postanowiono wydać ją za mąż za ówczesnego księcia Orleanu Henryka de Valois, który stał się później królem Francji. Nie należała do najładniejszych dziewcząt, dodatkowo była bardzo niska – mierzyła zaledwie 155 cm.

Szpilki zostały zaprojektowane specjalnie na jej ślub, by wydawała się swojemu partnerowi mniej szpetna. Wkrótce obuwie to stało się jednym z najbardziej pożądanych elementów garderoby, a wysokość obcasów była wyznacznikiem pozycji społecznej. Na te najwyższe pozwolić mogły sobie jedynie dobrze urodzone panny.

Panny lekkich obyczajów

Modę na obcasy ukróciła Rewolucja Francuska. Powróciły do łask dopiero w 1888 roku, gdy w Stanach Zjednoczonych powstała pierwsza fabryka szpilek. XIX wiek nie był jednak przygotowany na tego typu obuwie. Budziły one fantazje w głowach mężczyzn przez co kobiety, które decydowały się na ich kupno, oskarżano o niemoralne prowadzenie się.

Noszenie szpilek spopularyzowane zostało dopiero w 1947 roku za sprawą Rogera Viviera, który zaprojektował je dla Christiana Diora. Projektant do dziś uważany jest za twórcę ich obecnego wyglądu. Od tamtej pory świat oszalał na ich punkcie i są ważnym elementem każdej kobiecej garderoby.

Pisała dla Was: Angelika Rudzińska

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany