Wernisaż wystawy fotografii  kampanii społecznej „A co jest Twoim więzieniem?”

Wyjątkowość projektu polega na tym, że modelkami pozującymi do zdjęć są więźniarki z Aresztu Śledczego Warszawa-Grochów. Sesje zdjęciowe odbyły się więc na terenie zakładu karnego, z uwagi na to, że osadzone nie miały prawa do przepustek. Modelki są uwięzione fizycznie w myśl paragrafów, z jakich zostały skazane. Podobnie jak na wolności wielu ludzi jest uwięzionych we własnych ograniczeniach wynikających ze stereotypów, uwarunkowań kulturowych, ograniczających przekonań i lęków. „Spotkanie” z więźniarkami ma za zadanie pobudzić do refleksji i skłonić do działania ku osobistej wolności, pokazać, że nasze więzienia istnieją tylko i aż w naszych umysłach.

Więźniarki swoim zaangażowaniem w projekt pokazują również, że każda kobieta ma prawo do pełni kobiecości. Zdjęcia odwołują się do archetypów bogiń greckich. Dodają wiary w to, że odnalezienie wszystkich aspektów kobiecości w sobie i czerpania z nich radości, jest możliwe. Mimo wszystko. Z tego powodu modelki zostały wystylizowane na greckie boginie i muzy symbolizujące wszystkie kobiece archetypy (np. Demeter – matka, Persefona – córka, Afrodyta – kochanka, Atena – strateg).

Zdjęcia prezentowane na wystawie znajdą się w kalendarzu na rok 2018, który będzie można kupić podczas wydarzenia.

Autorki zdjęć:

Agata Kułakowska: Fotograf amator albo amatorka fotografii. Jak mówi o sobie „Uwielbia łapać ulotne chwile, a ponieważ nie umie rysować, postanowiła robić zdjęcia…” Na liście dotychczasowych osiągnięć ma kilka wernisaży oraz nagrodę jury w konkursie fotograficznym Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecnie za namową męża i dzięki współpracy z redakcją teBaby.pl wróciła po kilkuletniej przerwie do realizacji pasji fotograficznej.

Monika Smykowska-Golec: Grafik, fotograf, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ukończyła Kurs Fotografii Mody w Warszawskiej Akademii Fotografii pod kierownictwem Pawła Księżopolskiego. Jako grafik pracuje od ponad 20 lat. Przygodę z fotografią zaczęła kilka lat temu. Wykonuje głównie portrety, fotografię modową i lifestylową. W swoich pracach chętnie łączy fotografię z grafiką, tworząc artystyczne fotomontaże. Prywatnie mama Nadii i Jaromira – dwójki zbuntowanych nastolatków oraz zwariowana pańcia trzech uroczych suczek.

 

 

2 komentarze

  1. Karolina

    Dzień dobry.Czy jest gdzieś możliwość zakupienia jeszcze tego kalendarza z dziewczynami z olszynki Grochowskiej?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany