Pieniądze są dobre. To już ustaliłyśmy. Ludzie, którzy zarabiają pieniądze też są dobrzy i nie ma nic złego w dostatnim życiu.

A jednak nadal odczuwasz dyskomfort z powodu zbyt niskich zarobków.

A może z powodu braku klientów na świadczone przez Ciebie usługi? Czekasz w swoim gabinecie, pięknie urządzonym, z najlepszym sprzętem. Ty, wykształcona, stale doskonaląca swoje kompetencje. A tu nic. A tu posucha. Życie jest niesprawiedliwe.

Zatrzymaj się! Zapytaj!

Kiedy ostatnio zwróciłam się po podwyżkę?

Ilu osobom zaoferowałam swoje usługi?

I tu może pojawić się cisza… a potem:

– Nie pamiętam, kiedy zwróciłam się o podwyżkę.

– Nikomu nie zaproponowałam swojej usług, bo pomyślałam, że to tak głupio, bo wstydziłam się, bo nie chcę być natrętna, bo kto by chciał za to płacić… albo… wykonałam masaż za darmo, albo za połowę ceny, bo wydało mi się, że 200 zł to za dużo.

A teraz zapamiętaj!

  1. Jeśli Ty sama umniejszasz wykonywaną przez siebie pracę, to nie oczekuj, że ktoś ją doceni. Wysyłasz nieświadomie komunikat: to jest niewiele warte.
  2. Jeśli sama nie wierzysz w wartość tego, co oferujesz, nie oczekuj, że inni w to uwierzą.
  3. Jeśli ludzie mogą dostać od Ciebie coś za darmo lub za połowę ceny, to nie oczekuj, że będą płacić więcej.
  4. Jeśli umniejszasz swoją pracę, to w rzeczywistości umniejszasz samą siebie, swoje potrzeby, swoje marzenia, swoją ważność.

Prawdopodobnie umniejszasz samą siebie, bo nie czujesz się ważna dla siebie samej, bo przedkładasz potrzeby innych nad swoje potrzeby, nie szanujesz swojego czasu, nie czujesz i nie wierzysz, że jesteś WAŻNA I WARTOŚCIOWA.

Praca domowa:

Jak relacja z pieniędzmi kształtuje się pod wpływem poczucia własnej wartości i niskiej samooceny? Może warto pochylić się nad tym zagadnieniem. Twoja usługa/praca = Ty.

Z życzeniami dobrej relacji z pieniędzmi i samą sobą – Kasia Borowska

O Autorze

ROZWÓJ OSOBISTY

Coach i mówca motywacyjny. Felietonistka, autorka książki „Ta, która idzie”, współautorka książki "Skazane. Historie prawdziwe". Rozważa relacje międzyludzkie i ich wpływ na osiąganie celów. Kobieta uśmiechnięta i kochająca. Jej pasją jest wspieranie innych, poprzez pracę z nimi na drodze rozwoju osobistego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany