Dwie kreski w prostokątnym okienku. Co to oznacza? Ciążę! Co to oznacza? Dziecko! Już nic nie będzie takie samo. Milion myśli i pytań na sekundę: Jak to będzie? Co to będzie? Dam radę? Nie dam rady? A najważniejsze: Czy będzie zdrowe?

Tak, to co będziemy spożywać i nakładać na skórę w tym wyjątkowym okresie ma znaczenie!

Substancje stosowane w kosmetykach, mają charakter TRANSFOLIKULARNY. Oznacza to, że w przypadku skóry i jej przydatków (czyli włosów i paznokci) składniki preparatów kosmetycznych potrafią przez nie przeniknąć w głąb organizmu.

Kofeina zawarta w szamponach do włosów przenika w ok.120 sekund i, co najważniejsze, jest wykrywalna w mieszkach włosowych i cebulkach włosów. Aktywne składniki kosmetyczne mają zdolność pokonywania bariery naskórkowej przenikając do skóry właściwej, a dalej do krwiobiegu i łożyska. Mogą również kumulować się w w/w tkankach.

Lekarze coraz głośniej zaczynają mówić o mutogennym i teratogennym działaniu substancji chemicznych na rozwijający się płód, jego układ nerwowy, odpornościowy i krwiotwórczy. Chemia jest niestety wszechobecna. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować jej z naszego życia, ale ważna jest świadomość, że możemy ograniczyć jej stosowanie, a „podejrzane” składniki (np. w produktach kosmetycznych) zastępować naturalnymi i bezpiecznymi zamiennikami roślinnymi.

Z racji tego dobrze byłoby wiedzieć, jakie zabiegi kosmetyczne nie są wskazane w tym wyjątkowym okresie. Zaznaczam, że jest to „chuchanie na zimne”, ponieważ badań na ciężarnych się nie prowadzi i nie będzie prowadzić . Wybierając się na zabieg do gabinetu kosmetycznego ważne jest, aby poinformować kosmetyczkę o tym, że jest się w ciąży.

Czego unikać?

  1. Zabiegi anty – aging z wykorzystaniem wit. A i jej pochodnych: retinolu i retinalu oraz składników o działaniu estrogennym z wyciągiem z soi.
  2. Eksfoliacja wysoko stężonymi kwasami AHA – kwas glikolowy i BHA kwas salicylowy oraz zabiegi z użyciem kwasu trójchlorooctowego TCA, roztworu Jessnera, rezorcyny.
  3. Zabiegi antycelulitowe i wyszczuplające techniką Body – Wrapp, wykorzystujące maski algowo – cynamonowe i kofeinę.
  4. Zabiegi z wykorzystaniem olejków aromaterapeutycznych – szczególną uwagę należy zwrócić na olejek lawendowy, gauteriowy , rozmarynowy, melisowy – mogą wywołać przedwczesne skurcze.
  5. Zabiegi stylizacji paznokci metodą akrylową ze względu na substancje chemiczne zawarte w liquidzie.
  6. Zabiegi z użyciem aparatury kosmetycznej typu: sonoforeza, jonoforeza, fale radiowe RF, mezoterapia bezigłowa – elektroporacja,
  7. Mikrodermabrazja zasadniczo nie jest wykluczona w ciąży, ponieważ zabieg polega na kontrolowanym złuszczaniu naskórka, natomiast skóra w tym okresie robi się nadreaktywna. Zbyt mocna mikrodermabrazja może przyczynić się do powstania przebarwień, więc lepiej zastąpić ją łagodniejszą oxybrazją.
  8. Solarium.
  9. Makijaż permanentny – przerwanie ciągłości naskórka i wprowadzenie barwnika.
  10. Zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej polegające na podawaniu wypełniaczy tkankowych min. kwas hialuronowy, botoks.

O Autorze

Kobieta kochająca życie, naturę i ludzi. Ciągle poszukująca, zwłaszcza tego, co jeszcze można wyciągnąć z kuchennej szafki i położyć na twarz w celu upiększenia. Promotorka zdrowia. Twórczyni warsztatów „Uroda z kuchennej szafki – wykorzystanie naturalnych składników w pielęgnacji skóry” oraz „Piękna mama, zdrowe dziecko – czyli jak skutecznie i bezpiecznie upiększać się w ciąży”. Jest również autorką poradnika o tym samym tytule.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany