Święta, święta i po świętach… A my zostajemy z górą prezentów mniej lub bardziej trafionych. Do tych trafionych z pewnością można zaliczyć różnego rodzaju biżuterię. Widok niewielkiego, eleganckiego pudełeczka skrywającego złoty obiekt pożądania przyprawia każdą z nas o przyspieszone bicie serca i błysk oczu.

Jak domowym sposobem sprawdzić czy przedmiot, którego stałyśmy się właścicielkami jest ze złota? Od razu zaznaczę, że nie jest to prosta sprawa, i żadna z przedstawionych tu metod nie da 100% pewności.

Jak sprawdzić czy to złoto?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest niewielki stempel z oznaczeniem próby wybity na zewnętrznej części pierścionka lub wewnętrznej obrączki, na łańcuszkach lub bransoletkach znajduje się zazwyczaj na zapięciu. Aby to sprawdzić przyda się lupa lub szkło powiększające. Wyroby ze złota posiadają na próbie symbol w postaci głowy rycerza, wyroby ze srebra głowę kobiety w chustce, a wyroby z platyny głowę konia, które wybijane są na przedmiocie i noszą nazwę „cechy”.

Jeżeli nie umiesz znaleźć oznaczenia na biżuterii nie musi to od razu oznaczać ,że przedmiot jest bezwartościowy. Według prawa probierczego jubiler sprzedający wyrób posiadający wagę poniżej 1 grama nie ma obowiązku go ocechować. Może również się zdarzyć , że przedmiot jest zbyt delikatny i tradycyjne wybicie cechy jest niemożliwe -stosuje się wówczas tzw . cechę laserową, którą niełatwo jest wypatrzeć.

Na podstawie próby można oszacować wartość przedmiotu i tak np. próba 585 oznacza, że pierścionek składa się z 58,8% czystego złota i jest 14 karatowy. Na rynku można spotkać różne próby złota m. in.: 999, 960,750,500,333 – im wyższa zawartość czystego złota w wyrobie, tym wyższa cenę można za niego uzyskać. Najniższą cenę będą posiadały wyroby próby 333.

Domowym sposobem na sprawdzenie biżuterii jest test z magnesem – złoto i srebro jest diamagnetykiem, co oznacza, że nie będzie reagować na magnes (i na pewno tak jest z 24 karatowym złotem). Zazwyczaj biżuteria, którą kupujemy u jubilera jest wykonana ze stopu złota i innych metali, które również nie reagują na magnes. Wyjątkiem jest platyna, która jest paramagnetykiem i powinna na magnes zareagować.

Przebarwienia – złoto raczej nie zmienia swojego koloru, przebarwienia mogą za to wystąpić na pozłacanych przedmiotach, w których po pewnym czasie cienka warstwa złota się ściera i pokryty nim metal zaczyna reagować na kontakt z naszym ciałem, wodą, powietrzem i detergentami.

W Internecie można również dostać zestawy do badania złota, na bazie specjalnych chlorków- te wysokiej jakości są jednak dość drogie. Najpewniejszą metodą jest oczywiście zaniesienie biżuterii do jubilera, który w 100% potwierdzi, czy pierścionek jest ze złota i określi jego próbę.

O Autorze

Kobieta kochająca życie, naturę i ludzi. Ciągle poszukująca, zwłaszcza tego, co jeszcze można wyciągnąć z kuchennej szafki i położyć na twarz w celu upiększenia. Promotorka zdrowia. Twórczyni warsztatów „Uroda z kuchennej szafki – wykorzystanie naturalnych składników w pielęgnacji skóry” oraz „Piękna mama, zdrowe dziecko – czyli jak skutecznie i bezpiecznie upiększać się w ciąży”. Jest również autorką poradnika o tym samym tytule.

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany