Zbliża się sezon urlopowy, dni są coraz cieplejsze, słoneczne a nasze samopoczucie coraz lepsze dzięki endorfinom (hormonom szczęścia), które pod wpływem letniego słońca namnażają się w naszym organizmie.

Jak wiesz, słońce jest ważne dla życia, chociażby dlatego, że pod jego wpływem podnosi się odporność organizmu, pobudzone jest wytwarzanie białych i czerwonych ciałek krwi, poprawia się przemiana materii i oddychania tkankowego, normuje się ciśnienie, mamy więcej energii, lepsze samopoczucie.

Jednym z ważniejszych działań promieniowania słonecznego jest stymulacja wytwarzania w naszym organizmie witaminy D, która odpowiedzialna jest za przyswajanie przez organizm wapnia niezbędnego w budowie kośćca płodu w trakcie trwania ciąży.

Ciąża jest wyjątkowym stanem dla kobiety, kiedy przyszłe mamy powinny szczególnie dbać o siebie i swojego maluszka. Moje klientki często zadają mi pytania, jak to jest z korzystaniem z kąpieli słonecznych w trakcie ciąży – odpowiadam, że zawsze należy zapytać lekarza prowadzącego ciążę.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, my czujemy się dobrze, lekarz nie stwierdza przeciwwskazań, to zostaje nam tylko spakować wakacyjną torbę i cieszyć się letnim urlopem, pamiętając o kilku słonecznych przykazaniach dla ciężarnych.

  1. Unikaj przebywania na słońcu w godzinach 11.00-16.00, w tym czasie może najszybciej dojść do przegrzania organizmu a wysoka temperatura może wywołać skurcze macicy i krwawienie. Jeżeli już musisz, to wybieraj zawsze miejsca przewiewne i zacienione.
  2. Pamiętaj, aby mieć ze sobą butelkę niegazowanej wody i popijać ją regularnie, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu, które może objawić się zasłabnięciem lub nawet skurczami macicy.
  3. Twoja skóra w tym okresie jest pod działaniem hormonów, które pod wpływem promieniowania UV mogą przyczyniać się do powstawania nieestetycznych przebarwień długo utrzymujących się po porodzie – pamiętaj o zastosowaniu preparatów z mineralnymi filtrami, które nie wnikają w skórę a pozostają na jej powierzchni, odbijając szkodliwe promienie (SPF30). Przyda się również kapelusz z dużym rondem i okulary przeciwsłoneczne.
  4. Jeżeli odpoczywasz nad morzem lub jeziorem, pamiętaj, żeby do wody wchodzić powoli, aby organizm miał czas do przystosowania się do zmiany temperatury. Nagłe wejście do zimnej wody może doprowadzić do skurczu naczyń krwionośnych a to może spowodować niebezpieczne dla dziecka zaburzenia przepływu krwi w łożysku.
  5. Zapomnij o solarium, tutaj tak samo może dojść do przegrzania twojego organizmu i wzrostu ciśnienia tętniczego, które zbyt wysokie jest niebezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka.

O Autorze

Kobieta kochająca życie, naturę i ludzi. Ciągle poszukująca, zwłaszcza tego, co jeszcze można wyciągnąć z kuchennej szafki i położyć na twarz w celu upiększenia. Promotorka zdrowia. Twórczyni warsztatów „Uroda z kuchennej szafki – wykorzystanie naturalnych składników w pielęgnacji skóry” oraz „Piękna mama, zdrowe dziecko – czyli jak skutecznie i bezpiecznie upiększać się w ciąży”. Jest również autorką poradnika o tym samym tytule.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany