Dzień dobry. Dziś trochę definicji i teorii. Spróbuj pochylić się nad nimi z uwagą. To pomoże Ci w dostrzeżeniu, że faktycznie masz nie tylko realny wpływ na swoje życie, a wręcz zajmujesz pozycję lidera!

Definicja innowacji w przedsiębiorstwie

Innowacje to nowe rozwiązania, służące podniesieniu jakości pracy przedsiębiorstwa. Do ich wprowadzenia niezbędne jest wprowadzenie zmiany.

Innowacja może być wprowadzeniem nowych rozwiązań, a więc narzędziem gotowym, podanym z zewnątrz.

Czym dla przedsiębiorstwa są innowacje? Innowacje są dla przedsiębiorstwa elementem niezbędnym, by wyjść naprzeciw stale zmieniającym się potrzebom społeczeństwa.

Zmiana to nie to samo co innowacja. Można wprowadzać różnego rodzaju innowacje, ale bez zaistnienia zmiany, nie jest możliwe, by innowacja przyniosła podniesienie jakości pracy przedsiębiorstwa. Każda zmiana jest innowacją, ale nie każda innowacja jest zmianą. Zmiana wiąże się z głębszym procesem, choć może być również zmianą jednego elementu, będącym początkiem głębokiego procesu zmiany, efektem którego jest przemiana.

*

Podobnie jest w życiu Twoim i moim. Twojej rodziny i mojej. Życie stale się zmienia, a wraz z tym pojawiają się nowe potrzeby.

 1. Spróbuj sobie przypomnieć: kto jest klientem twojego przedsiębiorstwa = życia?

2. Czyje potrzeby ono zaspakaja?

3. Czy znalazłaś w sobie odpowiedź, jak może wpływać na działanie przedsiębiorstwa lider, którego potrzeby są zaniedbane?

4. Zapisz, proszę, odpowiedzi, które pojawiają się w Twojej głowie jako pierwsze.

Ważne!

Jeśli lider nie zaspakaja swoich potrzeb, jego frustracje i zmęczenie narastają. Staje się coraz bardziej rozdrażniony, zniecierpliwiony. Częstym zjawiskiem jest wypalenie, a nawet depresja i brak poczucia sensu. Może też z bezradności dojść do mobbingu. Lider, który dba o swoje potrzeby, ma w sobie dużo pozytywnej energii, którą może dzielić się z pozostałymi. Ma chęć do zdobywania nowych celów, siłę do wspierania tych, którzy przychodzą do niego z problemem. Jest zadowolony i wypoczęty. To przekłada się na pozytywne relacje z zespołem. Firma ma szanse odnosić kolejne sukcesy i zwycięsko pokonywać ewentualne kryzysy. To swoisty system naczyń połączonych.

A teraz wróćmy do innowacji i zmiany.

Spróbuj znaleźć, na podstawie podanych powyżej definicji, jakie zmiany, a może jakie innowacje wprowadziłaś ostatnio w swoim życiu?

A może trudno Ci odróżnić jedno od drugiego? Jeśli tak, to nie złość się ani nie martw. Podczas następnej lekcji, szczegółowo omówimy etapy procesu zmiany 🙂

Praca domowa: Zatrzymaj się. I pozostań z pytaniem: Co Twoim zdaniem daje wprowadzenie w życie innowacji, a co daje zmiana? Czego potrzebujesz: zmiany czy innowacji?

Podpowiedź: Każdy kwadrat jest prostokątem. Nie każdy prostokąt, jest kwadratem 🙂

O Autorze

ROZWÓJ OSOBISTY

Coach i mówca motywacyjny. Felietonistka, autorka książki „Ta, która idzie”, współautorka książki "Skazane. Historie prawdziwe". Rozważa relacje międzyludzkie i ich wpływ na osiąganie celów. Kobieta uśmiechnięta i kochająca. Jej pasją jest wspieranie innych, poprzez pracę z nimi na drodze rozwoju osobistego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany