Kiedy wracasz z pracy po długim stresującym dniu, a jesteś posiadaczką cudownego wynalazku, jakim jest wanna, to kąpiel w ciepłej wodzie z solą naprawdę czyni cuda! Warunek jest jeden: powinno to być kilo soli na wannę, dobrze by było, gdyby poziom wody zakrywał twoje ciało w całości, oprócz głowy oczywiście.
Czas trwania takiej kąpieli to ok. 45 minut – gwarantuje powrót sił witalnych, a nawet, śmiało zaryzykuję stwierdzenie, działa jak mocne espresso. Do takiej kąpieli możesz oczywiście dodać parę kropli olejku eterycznego, np. pomarańczowy lub grejpfrutowy, jeżeli nie posiadasz, to może być to skórka z pomarańczy lub cytryny, oczywiście wcześniej umyta i sparzona, wyciskasz ją i gotowe! Masz swój własny naturalny olejek eteryczny.
Co więcej
– Roztwór soli możesz również wykorzystać do przemywania zmęczonych oczu: ½ łyżeczki soli rozpuszczamy w 2 szklankach wody i nasączamy płatki kosmetyczne.
– Przy opuchniętych okolicach oczu, po nieprzespanej nocy: ½ łyżeczki soli rozpuszczamy w gorącej wodzie, nasączamy płatki kosmetyczne i ciepłe kładziemy na zamkniętych oczach.
– Przy zmęczonych i opuchniętych stopach wystarczy garść soli rozpuścić w misce ciepłej wody, (dodatkowo dodaję do takiej kąpieli odświeżający napar ze świeżej mięty, możesz też wrzucić miętowe kostki lodu, które przygotujesz z zaparzonej herbatki miętowej. Będą miłym urozmaiceniem dla obolałych stóp. Zamiennie możesz również stosować kostki lodu wykonane z naparu arniki, która ma silne właściwości przeciwzapalne i ściągające.
Chcesz podstawowy przepis na sól aromaterapeutyczną do kąpieli? Proszę bardzo:
- 2 szklanki soli morskiej,
- ½ szklanki sody oczyszczonej,
- 1 łyżka kwasku cytrynowego.
Do takiej mieszanki możesz dodać, według fantazji, suszone płatki kwiatów, np. róża, rozmaryn, tymianek, rumianek lub olejki eteryczne.
Sól pobudzająca będzie miała w swoim składzie olejek z bergamotki 4 krople, geranium 2 krople, pomarańczy 1 kropla. Wszystko mieszamy i przesypujemy do szklanego słoika. Stosujemy według potrzeb.
Na dobry sen 5 kropli olejku rumiankowego, 10 olejku lawendowego, suszone kwiaty lawendy 2 łyżki plus podstawowy przepis na mieszankę solną.
Sól można też zastosować, jako antidotum na ukąszenie komarów. Na ugryzione miejsce nakładamy kompres zamoczony w słonej wodzie, ewentualnie robimy papkę z odrobiny tłuszczu, np. olej kokosowego z odrobiną soli i nakładamy na bolące miejsce. Po ukąszeniu pszczoły ulgę przyniesie zmoczenie obolałego miejsca i posypanie solą.
I na zakończenie: czyszczenie zębów mieszanką soli i sody oczyszczonej w proporcji 1:2. Nie stosujemy jednak takiego zabiegu zbyt często. Pomaga usuwać osady z kawy i herbaty, sól dodatkowo działa antybakteryjnie.
Przykładów zastosowania soli można byłoby mnożyć w nieskończoność. Podałam te, które najczęściej sama stosuję z powodzeniem i, co najważniejsze, są bardzo proste w wykonaniu, jak i nie zabierają zbyt wiele czasu, na brak którego uskarżamy się dzisiaj. Dodatkowo mamy gwarancję, że nie znajdą się tu niepożądane składniki, często obecne w mocno kolorowych i obłędnie pachnących preparatach kosmetycznych dostępnych w sklepach.
W brew pozorom w kuchennych szufladach, lodówce czy domowej apteczce można znaleźć dużo więcej produktów, których można użyć w zabiegach kosmetycznych i mają zbawienny wpływ dla naszej skóry. Jest to kawa, węgiel aktywny, olej kokosowy, płatki owsiane, siemię lniane, ocet jabłkowy, mąka ziemniaczana czy miód. Polecam poszukać „przepisów” z tymi produktami 🙂