Dzień Kobiet to nie tylko okazja do podarowania Paniom bukietu kwiatów, to też czas, który skłania do refleksji nad naszą kobiecością. Jak było kiedyś, co się zmieniło i dokąd zmierzamy?

Wiele z nas pomyśli zapewne o kwestii praw kobiet. Zobaczy dawne dzieje w samych ciemnych barwach: brak dostępu do uczelni wyższych oraz pozbawienie praw wyborczych.

Kobiety bez praw… tak jak i większość społeczeństwa

Ale pomyślmy dziś, w ten wyjątkowy dla nas dzień również o pozytywach! Hierarchiczność dawnych społeczeństw uniemożliwiała kobiecie kształcenie się i chadzanie po królewskim dworze, nie oznacza to jednak dyskryminacji. Przecież były damy dworu, księżniczki, królowe. Tak było podzielone społeczeństwo – na chłopów, duchowieństwo i szlachtę, a nie na kobiety i mężczyzn. Zauważmy, że wielu ludzi było pozbawionych praw nie ze względu na płeć, a na status społeczny.

W czasach nowożytnych kobiety coraz częściej próbowały wejść do świata mężczyzn, który był „zarezerwowany” tylko dla nich (edukacja, praca). Kobieta powinna być przede wszystkim dobrą panią domu i matką – taki był pogląd, który ewoluował przez ostatni wiek. Dziś stało się normą, że kobieta, tak jak mężczyzna, zarabia na utrzymanie domu i realizuje się zawodowo. Wraz z rozpadem drabiny feudalnej, każdy został sprowadzony do poziomu ,,obywatela’’ i teraz żąda takich samych praw jak inni.

Rajstopy Gomułki

Przez sto lat pozycja kobiety w społeczeństwie diametralnie się zmieniła. Począwszy od uzyskania praw wyborczych i skończywszy na możliwości wzięcia urlopu macierzyńskiego. Wszystkie te uprawnienia w większości zawdzięczamy lewicy. Znaczna część radykalnych ruchów feministycznych utożsamia się z lewą stroną sceny politycznej. Stąd w Polsce pogląd, że Dzień Kobiet to komunistyczne święto, które zapoczątkował Władysław Gomułka. Dzień ten kojarzy się paniom, które pamiętają jeszcze czasy PRL-u, z goździkami, tulipanami i paczką rajstop.

Dzień Kobiet dziś

Mimo, że świętowanie Dnia Kobiet zapoczątkowały środowiska socjalistyczne, lewicowe etc., nie można zaprzeczyć, że stało się to już tradycją, o którą stara się dbać każdy, bez względu na swoje poglądy. Konserwatyści wręczają swoim damom piękny bukiet tulipanów, a środowiska feministyczne manifestują swoje poglądy. Jedno jest pewne, 8 marca niezależnie od formy świętowania, należy do kobiet!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany