Na co dzień nie wyobrażamy sobie przygotowania pożywienia bez cudownych białych kryształków, które dodają smaku nie tylko mięsom, ale również warzywom. Podajmy domownikom zupę, w której zabrakło soli. Opcja pierwsza – zupa ląduje w wiadomym miejscu , opcja druga – sięgną po solniczkę.

Sięgamy po nią odruchowo każdego dnia, ale czy mamy świadomość jej ogromnego potencjału? Jest dla nas popularną, tanią przyprawą, ale również jednym z najefektywniejszych środków konserwujących. Potrzebują jej, zarówno rośliny, jak i zwierzęta.

Białe złoto

W dawnych wiekach sól nazywana była” białym złotem”, toczono o nią wojny i nakładano wysokie podatki. Rzymski mąż stanu, Kasjodor, zauważył, że w przeciwieństwie do złota, którego nie wszyscy szukają, nie ma na świecie człowieka, który nie potrzebowałby soli. W starożytnej Grecji za niewolników płacono m.in. solą, wielcy podróżnicy zabierali ją na wymianę do nowoodkrytych lądów.

W religijnych i magicznych rytuałach symbolizowała czystość ,dawała ochronę i oczyszczenie. Sól zbudowana jest z dwóch pierwiastków: chloru i sodu. W formie naturalnej występuje jako halit (rodzaj minerału) i może przybierać różne kolory: biały, pomarańczowy, różowy, czerwony i brunatny.

Już starożytni Grecy i Rzymianie doceniali lecznicze właściwości soli. Łączyli ją z hydroterapią, czyli dodawali sól do kąpieli. Jakie to genialne w swojej prostocie!

Trzeba tutaj wspomnieć również o Morzu Martwym, w którym jest największe stężenie soli w wodzie. Jest to miejsce o wyjątkowym działaniu terapeutycznym, o które w starożytności stoczono niejedną wojnę, a Marek Antoniusz odbił te rejony dla Kleopatry!

sól2

Samej sobie kosmetyczką

Czy wiesz, że dzięki soli możesz uzyskać zdrową, promienną cerę? Dzięki niej cellulit będzie tylko wspomnieniem, a zęby śnieżnobiałe. To jedno z niewielu zastosowań soli w naturalnej kosmetyce.

1. Rozpuść łyżeczkę soli, najlepiej morskiej, w szklance ciepłej wody, spryskaj nią włosy, a będą się lepiej układać, ponadto fryzura będzie trwalsza.

2. Kiedy na twarzy pojawia się niespodziewany gość, można potraktować go papką z soli. Dodatkowo można wymieszać ją z zieloną glinką (zarówno jeden, jaki i drugi składnik, posiadają silne właściwości antybakteryjne).

3. Kiedy jesteśmy nad morzem, to w jakiś magiczny sposób ciało staje się jędrniejsze, a po regularnych kąpielach okazuje się, że nawet cellulit nie jest już taki straszny? To właśnie zasługa wody morskiej. Aby jak najdłużej utrzymać ten efekt, proponuję, aby po powrocie z wakacji do swoich rytuałów pielęgnacyjnych dodać kąpiel w soli. Jeżeli brakuje nam czasu, to wystarczy peeling z soli pod prysznicem.

Jeśli nasza skóra jest sucha i delikatna, można wymieszać łyżkę miodu z sokiem z połowy cytryny. Dodajemy do tego łyżkę lub dwie soli – grubość w zależności od preferencji – i niewielką ilość oliwy z oliwek, ok. ¼ łyżeczki. Wszystko mieszamy na jednolitą masę i nakładamy na wilgotne ciało, masując do zaróżowienia skóry.

W tej mieszance znajduje się wszystko czego potrzebuje skóra. Miód zmiękcza  ją i odżywia, a sok z cytryny będący naturalnym kwasem owocowym – złuszcza martwe komórki naskórka. Oliwa zawarta w tak przygotowanym peelingu natłuszcza i zmiękcza skórę, a sól działa jak mechaniczna substancja złuszczająca. Dodatkowo działa antybakteryjnie i ujędrniająco – mogę śmiało się podpisać pod stwierdzeniem, że jest to najtańszy i najskuteczniejszy środek wspomagający walkę z cellulitem i ujędrniający skórę.

W mojej łazience stoi pięciokilogramowy worek z kamienną solą spożywczą niejodowaną i regularnie z niego korzystam. Polecam 🙂

O Autorze

Kobieta kochająca życie, naturę i ludzi. Ciągle poszukująca, zwłaszcza tego, co jeszcze można wyciągnąć z kuchennej szafki i położyć na twarz w celu upiększenia. Promotorka zdrowia. Twórczyni warsztatów „Uroda z kuchennej szafki – wykorzystanie naturalnych składników w pielęgnacji skóry” oraz „Piękna mama, zdrowe dziecko – czyli jak skutecznie i bezpiecznie upiększać się w ciąży”. Jest również autorką poradnika o tym samym tytule.

2 komentarze

  1. dorota

    Ja często stosuję sól morską do pilingu całego ciała. Skóra staje się super gładka i delikatna w dotyku. Jedna wskazówka, trzeba robić piling od stóp do góry, wtedy poprawia też krążenie.

    Odpowiedz
  2. Marina Portik

    Przyznam szczerze, że to naprawdę ciekawe porady. Nie spodziewałam się, że sól może pomóc przy tylu urodowych kwestiach. Postaram się już w najbliższym czasie zastosować coś takiego na swojej skórze 😉 Jednak nie wiem czy kamienna sól niejodowana jest najlepsza. Wbrew pozorom mnóstwo jodu jest właśnie w wodzie morskiej (i morskim powietrzu), także może warto postawić na stosowanie soli jodowanej dla lepszego efektu 😉 Myślę, że będę musiała przez jakiś czas wypróbować jedną i drugą, a będzie wiadomo co najlepiej działa.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany