Autostop

Od jakiegoś czasu w Polsce promuje się podróżowanie autostopem. Ludzie przemierzają w ten sposób setki kilometrów, aby oszczędzić pieniądze i planetę. Skoro ludzie tak robią… to co w tym niebezpiecznego? Otóż to, że nigdy nie wiemy, kto znajduje się za kierownicą.

Jednemu się poszczęści i uda mu się trafić na życzliwego człowieka, który z dobrego serca będzie chciał podwieźć go do celu, a inny… tego szczęścia może nie mieć. Takie podróże są szczególnie niebezpieczne dla kobiet, dlatego jeśli koniecznie chcecie przejechać się autostopem, zawsze bierzcie ze sobą osobę towarzyszącą.

Kleszcze, zwierzęta, owady – czyli co czeka na nas w lasach

Łąka, koc, piękna pogoda… Czy to nie brzmi zachęcająco? Las czy polana to świetne miejsce na odpoczynek od miejskiego zgiełku. Przebywając w takim otoczeniu warto jednak pamiętać, o niebezpieczeństwach, które na nas tam czyhają. Przede wszystkim, kleszcze – temat nagłaśniany zawsze przed wakacjami.

Małe, na pierwszy rzut oka nie zauważane pasożyty, które przesiadują do pół meta nad ziemią, w wysokich trawach czy krzakach. Aby zostać przez nie zaatakowane, wystarczy, że delikatnie trącimy gałąź lub źdźbło trawy, na którym aktualnie się znajdują.

Choroby, którymi możemy zarazić się od kleszczy to:

  • Kleszczowe zapalenie mózgu – choroba w początkowym okresie jest ciężka do wykrycia. Jej objawy są mało charakterystyczne i mogą zostać zignorowane. Choroba może prowadzić do poważnych powikłań psychicznych i neurologicznych . Objawy: grypopodobne, po których następuje okres bezobjawowy choroby. Po tym czasie może pojawić się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, rdzenia kręgowego i mózgu. Hospitalizacja może trwać nawet kilka miesięcy, a leczenie i rehabilitacja wiele lat. A co najważniejsze, przeciwko KZM można się zaszczepić! Dlatego jeśli planujecie w wakacje wybrać na spacer do lasu – pamiętajcie o szczepionce.
  • Borelioza – przenoszona jest ze zwierząt leśnych na kleszcze, a następnie na człowieka. Objawy: grypopodobne, poty, porażenie nerwów, w tym np. twarzowego (opadanie kącika ust), dreszcze, gorączka, ociężałość, fale gorąca, dolegliwości stawowe, drętwienie kończyn lub tylko palców, bóle i skurcze mięśni, zmęczenie, tiki mięśni twarzy lub innych mięśni, kołatanie serca, skoki ciśnienia, objawy podrażnienia lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych, zapalenie mięśnia sercowego.
  • Tibola – cechą charakterystyczną dla tego zakażenia jest pojedyńczy strup w miejscu, w którym nastąpicie ukłucie przez kleszcza na skórze owłosionej głowy, któremu towarzyszy powiększenie się węzłów chłonnych okolicy szyi. Objawy: gorączka i zaczerwienienie.

Oprócz kleszczy w lesie miesza również wiele innych zwierząt, takich jak niedźwiedzie, żmije, dziki czy wilki.

Nawet bezpańskie psy stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia i życia. Według statystyk latem dochodzi do wzmożonych ataków psów na ludzi.Pamiętajcie, że będąc w lesie, to my znajdujemy się na ich terytorium, jesteśmy dla nich gośćmi – niestety nieproszonymi. Dlatego zwierzęta mogą poczuć się zagrożone i w strachu zaatakować.

Co robić, gdy spotkamy się oko w oko z dzikim zwierzęciem? Najważniejsze to zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie odwracać się do nich plecami. Stojąc do nich przodem, należy powoli się oddalić. W razie gdy zwierzę jednak zaatakuje, warto przyjąć pozycję „żółwia”. Zasłania ona znaczną część ciała.

Pigułka gwałtu

Wakacje to czas na wyjścia ze znajomymi, imprezy i poznawanie nowych ludzi. Trzeba przyznać, że klub to całkiem niezłe miejsce do zawierania nowych znajomości, dlatego wielu ludzi właśnie tam spędza wolny czas. Ochrona, kamery, tłum…

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być bezpieczne, aczkolwiek pozory mylą. GHB lub bardziej znane jako pigułka gwałtu to jedno z niebezpieczeństw, które czekają na nas w klubach. Tabletka wrzucona do napoju rozpuszcza się i staje się niezauważalna dla potencjalnej ofiary. Co gorsza, nie zmienia smaku napoju, dlatego nawet po spróbowaniu nie będziemy w stanie zorientować się, czy coś zostało dodane do drinka.

Jak uniknąć tego zagrożenia? Pierwszym, bardzo prostym wyjściem, będzie nie zostawianie napoju samego, jeśli koniecznie musicie gdzieś wyjść, poproście koleżankę, aby Wam go popilnowała. Drugi sposób, to użycie lakieru do paznokci. Brzmi abstrakcyjnie? Jeśli tylko podejrzewasz, że do Twojego napoju ktoś wrzucił środek odurzający, zamocz w nim paznokieć pomalowany lakierem firmy Undercover Colors. Gdy napój faktycznie będzie zawierał pigułkę, lakier zmieni kolor.

Choroby tropikalne

Wielu Polaków decyduje się na spędzenie wakacji w ciepłych krajach. Niestety, zdecydowanie za mało z nich wie o chorobach, które występują w danym klimacie. Za granicą możemy zarazić się takimi chorobami jak biegunka, przez którą przechodzi co druga osoba, malaria czy infekcje górnych dróg oddechowych. Aby temu zapobiec, przed planowanym wyjazdem warto zorientować się, jakimi schorzeniami możemy się zarazić w danym kraju. Należy zadbać o odpowiednie szczepienia. Ważne jest również ubezpieczenie.

Kradzieże

Przed kradzieżami uchronić się nie da. Ale można znacznie zmniejszyć ryzyko, na przykład przez zamontowanie różnego rodzaju alarmów i monitoringu. Jeśli wyjeżdżacie na dłużej z domu, warto poprosić zaufaną osobę, aby co jakiś czas doglądała, czy z mieszkaniem wszystko w porządku.

Co do kradzieży rzeczy osobistych, takich jak telefon, portfel czy klucze, zasada jest prosta. W miejscach publicznych staraj się nie wyciągać ważnych rzeczy z torby lub plecaka i nie noś ich w tylnych kieszeniach.

Pisała dla Was: Klaudia Sadownik

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany