Afrodyta – zmysłowe natchnienie artystów

W opowieściach Homera Afrodyta urodziła się jako córka Zeusa i morskiej nimfy Dione. O jej rękę starało się wielu greckich bogów. W przeciwieństwie do innych bogiń, ona mogła sama zdecydować o swoim wybranku.

Była najurodziwszą ze wszystkich. Poeci opiewali jej piękną twarz zdobioną błyszczącymi oczami, doskonałe kształty, aksamitną cerę i piękne piersi. Urzekała perlistym śmiechem, lekkością i zmysłowością. W rzeźbie i malarstwie przedstawiana była nago. Ukazywano jej zmysłowe ciało.

 

 

Archetyp Afrodyty – kochanka i namiętna żona

Jean Shinoda Bolen, wybitna psychoterapeutka, profesor psychiatrii Uniwersytetu Kalifornijskiego, w książce „Boginie w każdej kobiecie” porównuje kobiecość do składowej archetypów greckich bogiń. W psychice każdej kobiety niejako zamieszkują boginie, które wpływają na nasze zachowania.

Jedną z nich jest Afrodyta. To właśnie ten aspekt pozwala kobiecie cieszyć się miłością, zmysłowością i seksualnością. Jego bardzo silne oddziaływanie na psychikę sprawia, że kobieta jest twórcza i skłonna do prokreacji. Afrodyta cieszy się chwilą, czuje się  pociągająca i zmysłowa, a mężczyźni tracą dla niej głowę. Jeśli u kobiety ten archetyp jest dominujący, przyciąga ona adoratorów i zazdrosne spojrzenia innych kobiet.

Zakochana kobieta jest czystym wcieleniem Afrodyty. Kiedy zakochuje się z wzajemnością, zarówno ona, jak i jej partner czują się wyjątkowi. Obojgu wyostrzają się zmysły na zapach i smak kochanka. Żyją miłością, a świat wydaje im się piękniejszy. Ich spotkaniom towarzyszy energia seksualna i erotyzm.

Archetyp Afrodyty sprawia, że małżeństwo jest atrakcyjne, gdyż ta energia wprowadza seksualność i namiętność w życie pary.

 

 

Afrodyta? My tej pani nie lubimy!

 

Kobieta posiadająca w sobie nieodparty czar, przykuwająca spojrzenia i uwagę panów, jest częstym obiektem zazdrości i przykrych komentarzy ze strony pań, które odbierają jej spontaniczne i urzekające zachowanie jako zagrożenie.  Jest wiele czynników będących źródłem takiego zjawiska.

  • Kobiety o niskim poczuciu własnej wartości są niepewne swej atrakcyjności. Często blokują swoją seksualność i zmysłowość. Te z nich, które porównują się do kobiety-Afrodyty, w swojej ocenie wypadają gorzej od niej, co wzbudza ich zazdrość, która m.in:

– generuje przykrości kierowane wobec kobiety atrakcyjniejszej,

– sprawia, że unikają jej towarzystwa,

– izolują Afrodytę ze swojego towarzystwa.

  • W wielu kulturach, głównie patriarchalnych, kobiety cieszące się pełnią swojej kobiecości, zmysłowością, urodą i czarem, uważane są za dziwki i ladacznice, a w delikatniejszym ujęciu – uwodzicielki. Nadal w wielu krajach za cudzołóstwo grozi kobietom śmierć i alienacja społeczna. Znamiennym przykładam jest przypadek wielkiej gwiazdy światowego kina Ingrid Bergman, która romans z Roberto Rosselinim przypłaciła koniecznością opuszczenia ojczyzny.

 

 

„Kobieta kobiecie kobietą”

Monika Zamachowska, polska dziennikarka telewizyjna, podczas rozmowy o kobiecej zazdrości powiedziała: ,,Ostatnio mi się wymsknęło: KOBIETA KOBIECIE KOBIETĄ”. To znaczy wilkiem?

Dlaczego same to sobie robimy?

Prawdopodobnie, poza wyżej wspomnianymi argumentami, z powodu uwarunkowań kulturowych. Kobiety w Polsce cierpią z powodu wstydu, jaki pojawia się w związku z ich seksualnością. W kraju, gdzie kobieta atrakcyjna w wielu przypadkach oceniana jest jako rozwiązła i nieczysta, trudno jest otwarcie cieszyć się ze swoich atutów. Często nie dajemy przyzwolenia na takie zachowania innym, bardziej odważnym i radosnym przedstawicielkom płci pięknej. Do tego dochodzi aspekt oceny wartości kobiety poprzez pryzmat bycia w związku z mężczyzną. Z jednej strony kobiety cierpią z powodu tłumienia swojej natury, zaś z drugiej z powodu samotności i niskiego poczucia własnej wartości. To cierpienie budzi często poczucie winy, nieuświadomione, trudne uczucia takie jak żal, gniew, czy wstyd, które przeradzają się w złość wobec innych kobiet.

 

 

 

Co możemy z tym zrobić?

UCZMY SIĘ SIEBIE. Uczmy się cieszyć naszą kobiecością, a wówczas będziemy szczęśliwe. Kobieta szczęśliwa, pewna swej wartości i atrakcyjności nie potrzebuje być uszczypliwa wobec innych.

Jak to zrobić? Jest w Polsce wiele inicjatyw dla kobiet,  m.in. sesje coachingowe,warsztaty rozwojowe, wyjazdy uzdrawiające duszę kobiety,  prowadzone również przez naszych specjalistów.

 

                                               Z życzeniami radości z kobiecości,

                                             Kobieta Kobietom – Kasia Borowska

 

 

 

 

 

PARTNER AKCJI

O Autorze

ROZWÓJ OSOBISTY

Coach i mówca motywacyjny. Felietonistka, autorka książki „Ta, która idzie”, współautorka książki "Skazane. Historie prawdziwe". Rozważa relacje międzyludzkie i ich wpływ na osiąganie celów. Kobieta uśmiechnięta i kochająca. Jej pasją jest wspieranie innych, poprzez pracę z nimi na drodze rozwoju osobistego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany