Betlejem, czyli z hebrajskiego Dom Chleba, to miejsce narodzin Jezusa Chrystusa oraz Dawida – króla Izraela. Położone jest w Autonomii Palestyńskiej – 10 km od Jerozolimy. Oprócz pielgrzymujących do niego wiernych odwiedzane jest także przez wielu turystów. Co takiego ma do zaoferowania?
Bazylika Narodzenia Pańskiego
Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO mieści w sobie jedno z najważniejszych miejsc w historii chrześcijańskiej – Grotę Narodzenia, czyli miejsce narodzin Chrystusa. Jest jednym z najstarszych kościołów na świecie i z zewnątrz przypomina fortecę. Wejście do niej jest tak małe, że przejdzie przez nie tylko jedna osoba – i to z trudem.
Miejsce Narodzenia Chrystusa /
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Mieści się zaraz obok Bazyliki. W jego lewej bocznej nawie znajduje się zejście do grot, w tym do Groty Narodzenia. To właśnie tutaj co roku odbywa się pasterka sprawowana przez łacińskiego patriarchę, która transmitowana jest w wielu światowych stacjach telewizyjnych.
Fasada kościoła w 2014 roku
Grota Mleczna
Położona na Pustyni Judzkiej, 200 m od Bazyliki Narodzenia Pańskiego, oprócz turystów odwiedzana jest również przez wiele kobiet mających problem z karmieniem lub bezpłodnością, ponieważ zgodnie z legendą Święta Rodzina w czasie ucieczki przez Herodem zatrzymała się na karmienie syna właśnie w tym miejscu. Ponoć kropla mleka spadła na skałę i zmieniła jej kolor na biały.
Wejście do Groty Mlecznej w Betlejem
Grób Racheli
Rachela była matką dwóch pokoleń Izraela (Józefa i Beniamina). Jej grób stanowi miejsce pielgrzymek wielu religii. Często można tu spotkać kobiety modlące się o płodność i szczęśliwe rozwiązanie. Znajduje się w muzułmańskim cmentarzu otoczonym murem enklawy na obrzeżach Betlejem. Jest to trzecie najświętsze miejsce w Judaizmie.
Zostaw odpowiedź