,,Ona coś zapoczątkowała. Była pierwszą znaną mi osobą, prawdziwie niekonwencjonalną. Była człowiekiem lat sześćdziesiątych, zanim one nastały, na długo przed ich nadejściem (jakieś dziesięć lat)’’. Mowa tu o Marilyn Monroe – ikonie kina lat 50. i 60. XX w., uosobieniu kobiecego seksapilu, obiekcie westchnień niejednego mężczyzny.

Wystarczy spojrzeć na jej lekko rozchylone, kształtne, czerwone wargi, których kąciki lekko unoszą się ku górze; na jej ponętną sylwetkę, odzianą w idealnie skrojoną białą sukienkę, która odsłania wiele, ale resztę pozostawia wyobraźni; wystarczy rzucić okiem na tę pełną wdzięku postać, aby odnieść wrażenie, że Marilyn była kobietą niesamowicie pewną siebie, doskonale zdająca sobie sprawę z tego, jak swym zachowaniem i wyglądem oddziaływała na ludzi. Otoczenie zaczęło postrzegać ją w ten sposób jeszcze zanim została gwiazdą. Kiedy w 1954 roku Marilyn wspominała swoje szkolne lata, wyznała: ,,Kiedy zjawiłam się w szkole po raz pierwszy umalowana, z przyczernionymi brwiami, zrobił się szum. Wszyscy uważali, że jestem wystrzałowa, a ja nie miałam pojęcia dlaczego”. Nawet jeśli Marilyn nie czuła się w głębi serca odważną i rezolutną, to jej powierzchowność oraz sposób bycia mówiły co innego.

                                                                                                          Wstęp: Arletta Wal

 Jak przełamać lody? Czyli charyzmatyczna konwersacja

Charyzmatyk potrafi z wdziękiem zacząć konwersację. Sprawia, że jego rozmówca czuje się ważny i wyjątkowy.

Ile razy stałaś na bankiecie/przyjęciu i nie wiedziałaś, co ze sobą zrobić?

Ile razy szukałaś „mysiej dziury”, by się schować?

Ile razy, nie wiedząc co ze sobą począć, zaglądałaś do telefonu, udając, że właśnie odczytujesz jakąś niezwykle ważną wiadomość? Bądź modliłaś się, że ktoś podejdzie i „zbawi” Cię?

Ile razy podczas spotkania w dużym gronie zastanawiałaś się, jak wyglądasz i wydawało Ci się, że wszyscy na Ciebie patrzą i zapewne oceniają, a Ty przecież wyglądasz jak idiotka?

Otóż dwie dobre wiadomości:

  1. Nikt na przyjęciu nie myśli o tym, jak wyglądasz, bo każdy, podobnie jak ty, jest skupiony na tym, jak sam wygląda i jak jest oceniany.
  1. Istnieją sposoby na uruchomienie w sobie charyzmatycznego rozmówcy:
  • Aby zainicjować konwersację spraw komplement na temat stroju osoby, z którą chcesz podjąć rozmowę. To tworzy dobry, ciepły klimat, kiedy emanujesz charyzmą, opartą na dobroci lub uwadze. W przypadku charyzmy autorytetu, taki sposób zainicjowania relacji łagodzi moc, czyniąc ja subtelniejszą.
  • Warto kontynuować rozmowę stawiając pytania otwarte, np. Czy z tym żakietem wiąże się jakaś historia? Samo słowo „historia” działa na ludzkie emocje i skłania ich do opowiadania oraz daje im poczucie bycia ważnym dla słuchacza.
  • Dobrym pytaniem dla przełamania lodów jest pytanie Skąd jesteś? Skąd dowiedziałeś się o dzisiejszym wydarzeniu? Zadawanie pytań pozwala Ci prowadzić rozmowę w kierunku, jaki wybierzesz.
  • Pamiętaj, że będziesz kojarzona z emocjami, jakie wywołało spotkanie z Tobą. Staraj się więc rozmawiać o sprawach z pozytywnym wydźwiękiem. Raczej temat przebiegu rozwodu lub kłopotów w firmie nie jest polecany.
  • Kiedy Twój rozmówca zada Ci pytanie, odpowiedz, dodaj wątek osobisty, jednocześnie zastosuj „odbicie” pytania i wróć do rozmówcy, np. Rozmówca: Gdzie najchętniej wyjeżdżasz latem? Odpowiadasz, po czym odbijasz, Ty: A które miejsca są twoim ulubionym miejscem wypoczynku?
  • Pamiętaj, aby rozmowę przekierowywać na zainteresowanie rozmówcą. Ludzie uwielbiają mówić i słuchać o sobie, np. zamiast mówić : Oglądałam ostatnio świetny film Agnieszki Holland, zapytaj lepiej: Czy widziałeś ostatnio ten świetny film Agnieszki Holland?
  • Staraj się dopasować do słownictwa, zakresu języka i środków ekspresji rozmówcy.

 

O Autorze

ROZWÓJ OSOBISTY

Coach i mówca motywacyjny. Felietonistka, autorka książki „Ta, która idzie”, współautorka książki "Skazane. Historie prawdziwe". Rozważa relacje międzyludzkie i ich wpływ na osiąganie celów. Kobieta uśmiechnięta i kochająca. Jej pasją jest wspieranie innych, poprzez pracę z nimi na drodze rozwoju osobistego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany