Planując pobyt nad morzem z maluszkiem, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych sprawach, które spowodują, że nasz pobyt będzie przede wszystkim bezpieczny dla dziecka.
Pierwszą, o której należałoby wiedzieć, jest to, że komórki skóry niemowlęcia nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Są podatne na szkodliwe czynniki zewnętrzne, a już na pewno nadmierne promieniowanie słoneczne może spowodować zwiększone ryzyko zachorowania w przyszłości na czerniaka.
Skóra dziecka jest kilka razy cieńsza, a przez to zdecydowanie bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego człowieka. Objawia się to przede wszystkim niedojrzałością komórek skóry właściwej, nieaktywnymi jeszcze gruczołami łojowymi i słabiej działającymi gruczołami potowymi.
W efekcie daje to niższą produkcję melaniny (barwnika odpowiedzialnego za zabarwienie skóry), mniej sprawną termoregulację i większą podatność na przez naskórkowa utratę wody.
Niemowląt i małych dzieci nie powinno się opalać i wystawiać na działanie słońca bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kremu z filtrem mineralnym czyli takim, który nie wnika w skórę, lecz pozostaje na powierzchni, tworząc warstwę odbijającą promienie słoneczne. Dla niemowląt i dzieci poniżej trzeciego roku życia polecany jest faktor ze współczynnikiem ochrony 50+ chroniący przed promieniowaniem UVB i UVA (najlepiej z atestem Instytutu Matki i Dziecka), noworodki w ogóle nie powinny na słońcu przebywać.
Pamiętaj!
– Preparat ochronny należy zawsze zastosować co najmniej na ½ h przed wyjściem na słońce na całe ciało – promieniowanie UV przenika częściowo przez ubranka, jeżeli jest to starsze dziecko kolejne aplikacje powtarzaj co pół godziny.
- Głowę dziecka zawsze chronimy czapeczką lub kapelusikiem.
– Staraj przebywać się z dzieckiem jak najmniej na pełnym słońcu w godzinach od 11 .00 do 16.00 (jeżeli już musisz, to na plaży dobrze mieć ze sobą specjalny pół namiot zabezpieczający przed słońcem lub duży parasol).
– Ciało niemowlęcia powinno być dodatkowo chronione przewiewnym ubrankiem w postaci bawełnianego body, oczywiście z krótkimi rękawkami, u starszych dzieci może być to bawełniana koszulka.
– Nie zapomnij o odpowiedniej ilości wody lub delikatnej herbatki owocowej, jeśli karmisz dziecko piersią, przystawiaj je najczęściej jak możesz, ponieważ twoje mleko to również napój.
– Dobrym pomysłem jest mieć ze sobą wodę w sprayu, którą możesz ochłodzić maluszka.
– Jeżeli maluch korzysta z morskich kąpieli, zawsze po niej staraj się umyć go słodką wodą i dokładne osuszyć.
– Staraj się, żeby maluszek nie leżał bezpośrednio na piasku; ziarenka, które dostaną się pod pampersa, mogą spowodować stany zapalne skóry w delikatnych okolicach.
– Jeśli na skórze pojawią się potówki, możesz maleństwo wykąpać w wodzie z naparem rumianku lub nadmanganianu potasu.
Zostaw odpowiedź