Znajdziemy go w składzie wielu kosmetyków – wszędzie tam, gdzie potrzebna jest zwiększona troska o skórę twarzy. Pomoże w walce z trądzikiem, polepszy metabolizm i zniweluje zmarszczki. Poznajcie niacynamid: dobroczynny związek o wszechstronnych właściwościach.
Niacynamid: dlaczego jest tak ważny?
Niacynamid (lub niacyna), który na etykietach kosmetyków funkcjonuje pod anglojęzyczną nazwą Niacynamide, to po prostu witamina B3 – jeden z najważniejszych związków chemicznych obecnych w naszych organizmach. Jej głównym zadaniem jest wspomaganie metabolizmu, przede wszystkim w zakresie rozkładania węglowodanów i kwasów tłuszczowych, co nie pozostaje bez wpływu na ogólną kondycję skóry, w tym także skóry twarzy.
Niedobory niacyny: od przesuszenia do zapalenia skóry
Niewielkie niedobory niacyny poznamy głównie po zmniejszonej tolerancji skóry na zimno, skutkującej przesuszeniem i zaczerwienieniami. To właśnie dlatego tak ważne jest, by w trakcie chłodnych miesięcy stosować dodatkową suplementację witaminy B3 – zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy skórę przesuszoną, wrażliwą lub z problemami.
W skrajnych przypadkach niedobory niacynamidu będą powodować poważne zmiany skórne, na czele z pelagrą (zapaleniem skóry). To właśnie dlatego kolejnym mianem witaminy B3 jest “witamina PP” (przeciwpelagryczna).
Najważniejsze właściwości niacynamidu
Opisane wyżej właściwości ochronne oczywiście nie oznaczają, że dodatkowa porcja niacynamidu nie będzie korzystna także wiosną czy latem. Dobroczynne właściwości tego składnika, połączone z łatwym rozpuszczaniem w wodzie, sprawiają, że niacyna jest nieodłącznym składnikiem większości lekkich kremów i ser, przeznaczonych zarówno dla młodych, jak też starszych użytkowniczek posiadających różne typy cery.
Najważniejsze korzyści, jakie niesie stosowanie kosmetyków z niacyną, to m.in.:
- normalizacja cery tłustej lub trądzikowej poprzez ograniczenie wydzielania sebum,
- redukcja przebarwień i zaczerwienień oraz niwelacja blizn po trądziku dzięki zmniejszeniu stężenia melaniny w organizmie,
- bardziej jędrna, ściągnięta i “odmłodzona” skóra z mniejszą liczbą zmarszczek wskutek stymulacji ilości kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze,
- lepsze utrzymywanie wilgoci w naskórku: skóra staje się bardziej odporna na mróz, smog i inne niekorzystne czynniki środowiska,
- skuteczniejsza ochrona przed wolnymi rodnikami,
- łagodzenie stanów zapalnych,
- przyspieszenie naprawy mikrouszkodzeń.
W jakich kosmetykach znajdziemy niacynamid?
Niacynamid znajdziemy w preparatach zarówno dla cery wrażliwej i suchej (w tym także atopowej), jak też nadmiernie przetłuszczonej. Niacyna jest również składnikiem preparatów, które niwelują zmarszczki.
Witamina B3 reguluje sebum i usprawnia metabolizm
Niacyna to również składnik kremów przeciwtrądzikowych i matujących – głównie ze względu na jej właściwości seboregulujące. Witaminę B3 odnaleźć można także w kosmetykach anti-pollution, których zadaniem jest walka z obecnymi w skórze zanieczyszczeniami atmosferycznymi i stresem oksydacyjnym: niacynamid przyspiesza metabolizm komórek w skórze, co wspomaga usuwanie zanieczyszczeń z organizmu.
Niacyna w lekkich kremach i tonikach
Właściwości niacyny sprawiają, że jest ona doskonale tolerowana przez skórę. Lekkie kosmetyki, które zawierają w składzie witaminę B3, to przede wszystkim kremy o wodnistej konsystencji przeznaczone do stosowania pod podkład – wchłaniają się nadzwyczaj szybko.
Dobra rozpuszczalność niacynamidu sprawia, że często znajdziemy go także w tonikach, zwłaszcza przeznaczonych dla cery tłustej lub zmęczonej. Niacyna to również niezbędny składnik kremów pod oczy: doskonale wygładza drobne nierówności pojawiające się na najbardziej delikatnej partii twarzy.
Nadmiar witaminy B3: czy twoja cera nie jest zbyt ściągnięta?
Czy jednak możliwe jest “przedawkowanie” niacyny? Teoretycznie tak, ale w praktyce zdarza się to bardzo rzadko. Wysoka tolerancja organizmu w połączeniu z małą inwazyjnością zabiegów sprawiają, że dozwolone jest stosowanie kilku preparatów z niacyną naraz (np. kremu i toniku).
Może się jednak zdarzyć, że przy stosowaniu mocnego preparatu (5-10% niacyny w składzie) na skórze powstaną zaczerwienienia wynikłe z tymczasowo rozszerzonych naczyń krwionośnych. Ponadto jeśli nasza cera zareaguje w pewnym czasie zbyt mocnym ściągnięciem, warto na krótki okres odstawić przynajmniej część ze stosowanych preparatów.
Pamiętajmy też, że niacyna, mimo jej wszechstronnych właściwości, nie jest lekiem na wszystkie kłopoty ze skórą: gdy problemy są poważne, należy pomyśleć o bardziej kompleksowej kuracji.
Autorką wpisu gościnnego jest Marysia – redaktorka internetowego magazynu NMAG.
Zostaw odpowiedź