Jedna z najbardziej rozkapryszonych gwiazd, wielokrotnie oskarżana o przemoc i agresję, znienawidzona i pożądana jednocześnie przez największych projektantów mody. Kobieta, która razem z Lindą Evangelistą oraz Christy Turlington tworzyła „świętą trójcę” najbardziej wziętych modelek lat 80 i 90.
Co sprawia, że Naomi Campbell wciąż znajduje się na szycie show biznesu? Przeczytaj historię kobiety, przez którą nie mogła dostać pracy sama…Tyra Banks.
Córka jamajskiej tancerki
Naomi Campbell urodziła się 22 maja 1970 roku jako córka jamajskiej tancerki – Valerie Morris . Zgodnie z prośbą swojej matki nigdy nie poznała biologicznego ojca, który porzucił ją przed narodzeniem. Modelka posiada przyrodniego brata Pierre’a, a nazwisko otrzymała po swoim ojczymie – drugim mężu jej matki. Pierwsze lata swojego życia spędziła w Rzymie.
Gdy jej rodzicielka podróżowała po Europie wraz ze swoim zespołem tanecznym, Naomi udała się do Londynu, gdzie mieszkała u krewnych. Początkowo uczęszczała do szkoły scenicznej, po ukończeniu dziesięciu lat uczyła się baletu w Akademii Teatralnej Italia Conti. Na liście ukończonych przez nią szkół znajdują się jeszcze Dunraven School oraz London Academy for Performing Arts.
Początek kariery
Choć modelingiem na poważnie zaczęła zajmować się w wieku szesnastu lat, pierwsze kroki ku sławie i karierze postawiła w wieku lat siedmiu. Wtedy bowiem wystąpiła w teledysku Boba Marleya „Is This Love” . Jako dwunastolatka znów pojawiła się na wielkim ekranie, tym razem wraz ze swoją grupą taneczną w kolejnym teledysku „I’ll Tumble 4 Ya” . Jej „romans” z modelingiem był dziełem przypadku. Pewnego dnia została wypatrzona przez szefową agencji Synchro, gdy robiła zakupy w Covent Garden. Na sławę nie musiała czekać długo, tuż przed swoimi szesnastymi urodzinami ukazała się w magazynie Elle.
Sława
Kariera Naomi nabrała zawrotnego tempa. Młoda modelka zaczęła chodzić po wybiegach dla Gianniego Versace i Isaaca Misrahi. Pod koniec lat 80 wraz z Lindą Evangelistą oraz Christy Turlington została okrzyknięta członkinią „świętej trójcy” świata modelingu. W grudniu 1987 roku pojawiła się na okładce francuskiego Vogue’a. Jako pierwsza czarnoskóra modelka. Wszystko to za sprawą Ives Saint Laurenta, który zagroził, że wycofa swoją reklamę z magazynu, gdy ten nie zgodzi się na publikację z Naomi na pierwszej stronie (był on wtedy jej przyjacielem). Wraz z przyjściem lat ‘90 do grona najbardziej rozchwytywanych twarzy dołączyła Cindy Crawford i Tatjana Patitz. Wtedy to po raz pierwszy powstało określenie „supermodel”, które dotyczyło najbardziej rozchwytywanych i pożądanych modelek na rynku.
Ważnym momentem dla kariery Naomi było również pojawienie się w teledysku Michaela Jacksona „In The Closet” oraz w kontrowersyjnej książce Madonny, w której pozowała nago u boku piosenkarki oraz rapera Big Daddy Kane.
Przemoc
Mimo zachwytów nad modelką współpraca oraz życie z nią nie należało do najłatwiejszych. Naomi ma za sobą dość sporą liczbę procesów sądowych. W 2000 roku została oskarżona o napaść na swoją asystentkę – rzuciła w nią telefonem i wyrzuciła z samochodu. Siedem lat później usłyszała podobne narzuty. Gdy pokojówka zgubiła jej dżinsy, modelka postanowiła… pobić ją.
Mimo, że próbowała radzić sobie z agresją chodząc na terapię, w 2008 roku znów wytoczono jej proces. Tym razem za użycie przemocy wobec policjantów na jednym z lotnisk. Została ukarana dożywotnim zakazem korzystania z linii lotniczych British Airways. Dodatkowo, gdy na scenę świata mody weszła Tyra Banks, Naomi czując na sobie cień konkurencji, przekonała Karla Lagerfelda, by ten nie angażował jej do pokazu CHANEL. Projektant chciał, by obie panie się na nim pojawiły, jednak Campbell postawiła ultimatum – nie wystąpi, jeżeli pojawi się w nim Tyra.
Działalność charytatywna
Mimo wielkich skandali Naomi regularnie udziela się charytatywnie. W 2005 roku założyła organizację charytatywną We Love Brasil, gdzie zbierała fundusze na walkę z ubóstwem w Brazylii. W tym samym roku z jej inicjatywy powstała organizacja Fashion for Relief, gdzie walczyła o pomoc finansową dla ofiar huraganu Katrina, ataku terrorystycznego w Bombaju, trzęsienia ziemi w Japonii i na Haiti. Campbell jest honorowym prezesem Athla Onlus, która zajmuje się problemami młodych ludzi, mających trudności z nauką. Otrzymała również tytuł ambasadora Rio de Janeiro. Poza tym znana jest z wieloletniej walki z dyskryminacją rasową oraz propagowaniem wśród kobiet świadomości dotyczącej raka piersi i jego profilaktyki.
Pisała dla Was: Angelika Rudzińska
Zostaw odpowiedź