Koreańska Republika Ludowo – Demokratyczna kojarzy się przede wszystkim z państwem totalitarnym, w którym nie są szanowane prawa jednostki. Kraj stanowi największe dobro i stawiany jest ponad ludzi. Warto zwrócić uwagę jak przedstawiane jest państwo według panującej propagandy.

Najczęstszym określeniem jest ,,macierzysta ziemia rodzinna’’. Sam Kim Dzong II twierdził, że ziemia rodzinna jest matką każdego, z jej łona wyrasta życie i szczęście, obywatele zaś jawią się jako dzieci swojego państwa. Jeden z najsłynniejszych wierszy w Korei Północnej brzmi:

Och Koreańska Partio Pracy,

Tylko na piersi której

Moje życie zaczyna się i kończy,

Czym pochowany w ziemi, czym przez wiatr rozrzucony

Pozostanę synem twym i do piersi twej powrócę!

Powierzając me ciało twemu czułemu spojrzeniu,

Twej kochającej wyciągniętej dłoni,

Na zawsze krzyczeć będę głosem dziecka:

„Matko! Nie mogę żyć bez matki!’’

Ideał kobiety- matka

Pozycja społeczna matki jest szanowana. Matka w ideologii północnokoreańskiej jest dobra, czysta i dba o swoje dzieci. Wystarczy porównać hasła w słowniku z 1964 roku z Korei Północnej, aby znaleźć potwierdzenie szczególnego obrazu kobiety w tym państwie. W porównaniu do hasła ,,ojciec’’ widać niezwykle precyzyjny opis matki. Świadczy to o wysokiej pozycji matki w Korei Północnej.

Matka

-Kobieta, która urodziła: Ojciec i matka, miłość matki. Dobroć matki jest wyższa niż góra, głębsza niż ocean. Używane także w znaczeniu ,,kobiety, która ma dziecko’’: Wszystkie kobiety dokładają troskliwych starań, aby ich dzieci chowały się zdrowo i stały się wspaniałymi, czerwonymi budowniczymi.

– Wyrażający szacunek termin na określenie w wieku zbliżonym do wieku jego własnej matki: Przywódca Plutonu Towarzyszy odnosił się do matki Dongmaniego ,,Matko’’- zawsze pomagał jej w pracy.

– Metafora wyrażająca bycie kochającym, dbającym o wszystko i martwiącym się o innych: Liderzy Partii muszą stawać się matkami, które nieustannie kochają i uczą szeregowych członków oraz stają na pierwszej linii wszelkich działań, wyznaczając standardy dla innych. Innymi słowy, osoba odpowiedzialna za wynajmowanie kwater musi stać się matką dla lokatorów. Oznacza to staranną dbałość o wszystko: czy komuś nie jest zimno albo czy nie jest chory, jak się odżywia itd.

– Metafora na określenie źródła, z którego coś się wywodzi: Partia jest wielką matką wszystkiego, co nowe. Potrzeba jest matką wynalazku.

Ojciec

mąż czyjejś rodzonej matki.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany