Znajdująca się w Izraelu Jerozolima od wieków jest przedmiotem sporów, symbolem wielu religii, a także pięknym i chętnie odwiedzanym przez turystów miastem. Dla Chrześcijan jest to miejsce szczególnie ważne ze względu na rolę, jaką odegrało w życiu Jezusa. To właśnie tutaj znajduje się Góra Syjon – przypuszczalne miejsce ostatniej wieczerzy, a także Golgota – miejsce ukrzyżowania Jezusa.

Najważniejsze miejsca religijne

Centralnym punktem Jerozolimy jest Kopuła na Skale i położony zaraz obok niej meczet Al-Aksa, które po Mekce i Medynie stanowią najświętsze miejsce Islamu. Jej złoty dach jest dobrze widoczny z Góry Oliwnej, która pozwala ujrzeć panoramę miasta. Najważniejszą chrześcijańską świątynią jest Bazylika Grobu Świętego, która upamiętnia m.in. grób Chrystusa czy miejsce namaszczenia. Co ciekawe nie jest ona wyłączną własnością żadnego Kościoła Chrześcijańskiego.

Foto: Andrew Shiva / Wikipedia / CC BY-SA 4.0

Pozostaje we współposiadaniu przedstawicieli kilku wyznań. Na miejscu urzędują przedstawiciele kościoła prawosławnego, łacińskiego i ormiańskiego. Na jerozolimskim Starym Mieście znajduje się także najświętsze miejsce judaizmu, czyli Ściana Płaczu będąca ocalałym fragmentem muru, na którym opierał się dziedziniec zburzonej przez Rzymian drugiej Świątyni Jerozolimskiej.

Foto: domena publiczna

Mea Shearim

Dzielnica ultraortodoksyjnych Żydów to miejsce, które na długo zapada w pamięci. Mężczyźni noszą tutaj brodę i pejsy, a kobiety długie spódnice i chusty na głowach. Wybierając się do Mea Shearim trzeba dostosować się do obowiązujących tam zasad.

Foto: Gilabrand / en.wikipedia / CC 3.0

Na każdej ścianie i murze porozwieszane są plakaty przypominające o stosownym ubiorze czy np. ostrzeżenia, by trzymać się z daleka od Internetu, gdyż jest on źródłem wszelkich pokus.

Jad Waszem

Instytut poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu. Jego nazwa oznacza „miejsce i imię”, a w jego wnętrzu znajduje się m.in. specjalna Sala Imion z danymi o ofiarach. Jad Waszem jest miejscem, które porusza i skłania do refleksji.

Foto :Andrew Shiva / Wikipedia / CC BY-SA 4.0

Jerozolima jest nieodzownie związana z kilkoma religiami, posiada wiele świętych budowli. Codziennie modlą się w niej tysiące ludzi. Jednocześnie jest jednym z najbardziej skłóconych miast świata. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jest również miastem pięknym, historycznym i mającym wiele do zaoferowania.

Punkt obowiązkowy na liście każdego PODRÓŻNIKA!

O Autorze

Studentka uwielbiająca podróże – szczególnie zimą, kiedy w Polsce wszyscy pracują i marzną. Lubi próbować nowych rzeczy i podejmować spontaniczne decyzje. Żyje chwilą, nie tworzy zbyt wielu planów. Od dziecka miłośniczka gimnastyki sportowej.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany