Za głównych kreatorów niepodległej Polski uważa się Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego. Różnili się pochodzeniem, wykształceniem, karierą polityczną, poglądami, ale łączyła ich miłość do Ojczyzny i… tej samej kobiety.
Wilno – stolica miłości
Maria Juszkiewiczowa pochodziła z bogatej rodziny lekarzy. Ukończyła studia dla kobiet w Sankt Petersburgu i została nauczycielką. Należała do Polskiej Partii Socjalistycznej, tak samo jak Józef Piłsudski. Przez działaczy PPS-u była nazywana ,,Piękną Damą’’ lub ,,Piękną Panią’’. Maria zaprzyjaźniła się z Romanem Dmowskim, kiedy ten przez kilka lat przebywał w Wilnie. Codziennie dostawała bukiet róż i czekoladki. Jednak była adorowana nie tylko przez rodowitego warszawiaka Dmowskiego, ale również przez Piłsudskiego. Kiedy Dmowski musiał wyjechać, szale zwycięstwa o serce Marii przeważyły na stronę działacza PPS-u.
Konflikt polityczny
Ostatecznie serce ślicznej Marii zdobył Józef Piłsudski i wzięli ślub, czego Roman Dmowski nie mógł przeboleć. Historycy twierdzą, iż Maria wciąż miała słabość do Romana, co drażniło jej męża. Panowie nie zgadzali się prawie we wszystkim. Ci wybitni politycy mieli zupełnie inną wizję Polski niepodległej. Dodatkowo konflikt zaostrzał się przez spory prywatne, związane z Marią.
Miłość zakończona rozwodem
Ostatecznie Józef Piłsudski porzucił Marię i związał się z Aleksandrą Szczerbińską. Pierwsza żona nie dopuszczała myśli, aby zgodzić się na rozwód z małżonkiem. Dopiero po jej śmierci mógł przypieczętować nową miłość. Roman Dmowski do końca życia pozostał kawalerem. Mówi się, że swoje serce na zawsze oddał Marii.
Fotografia: Źródło: Wikipedia (domena publiczna)
Zostaw odpowiedź