Zdarza się, że widzimy pewne zachowania naszych bliskich i znajomych, które sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać czy wszystko w porządku. Zaczynamy podejrzewać, że mają kłopoty albo, że są chorzy.

Czy to depresja? Pytamy samych siebie. Nie wiemy, nie mamy pewności i dlatego często zostawiamy sprawę swojemu biegowi. Już sam fakt, że pomyśleliśmy, że może mamy do czynienia z depresją, powinien być dla nas sygnałem, bo intuicja często okazuje się trafna. To powinno Cię zaniepokoić!

Jeżeli widzisz, że Twój bliski:

  • Przez co najmniej 2 tygodnie stale prezentuje ogólne pogorszenie nastroju, jest stale smutny i zobojętniały na to, co się dzieje dookoła, nie cieszy się z pozytywnych wydarzeń.
  • Przestał oddawać się aktywności, która dotąd była dla niego atrakcyjna oraz wykonywać codzienne czynności lub obowiązki.
  • Wykazuje mniejszą energię życiową lub jest wyraźnie bardziej męczliwy i spowolniony, choć dotąd był aktywny.
  • Pomimo dotychczasowej sprawności umysłowej ma trudności z pamięcią i koncentracją.
  • Stracił apetyt i wyraźnie chudnie lub zaczął się objadać i bardzo przybiera na wadze, ma kłopoty ze snem, budzi się wcześnie i nie może już zasnąć lub jest śpiący przez cały dzień.
  • Zgłasza różne objawy somatyczne (np. bóle kręgosłupa, w klatce piersiowej lub bóle mięśni), a badania nie wykazują ich przyczyn.
  • Rano czuje się gorzej niż wieczorem.

Jeżeli słyszysz, że Twój najbliższy:

  • Stale powtarza, że ciągle jest w dołku, nic mu się nie chce lub że nic nie ma sensu.
  • Często mówi: „Wszystko przeze mnie”, „Jestem beznadziejny”, „Jestem dla innych ciężarem”, „Nie jestem nikomu potrzebny”.
  • Mówi: „Beze mnie byłoby wam lepiej” lub podejrzewasz, że myśli o śmierci.

Jeżeli podejrzewasz, że Twój najbliższy:

  • Odczuwa niepokój, napięcie lub lęk.
  • Podejmuje działania samobójcze (np. gromadzenie leków).

A co jeśli jesteś pewna/pewny, że ktoś spośród bliskich lub znajomych cierpi z powodu depresji? Co możesz zrobić?

  1. Dołóż wszelkich starań, aby namówić chorego na leczenie. Najlepiej idź z nim na pierwszą wizyt. Potem przypominaj o kolejnych spotkaniach u specjalisty i dyskretnie sprawdzaj czy zażywa regularnie przepisane leki. Rób tak dopóki stan rekonwalescenta nie ulegnie poprawie na tyle, aby mógł przejąć odpowiedzialność za swoje leczenie.
  2. Przypominaj, że depresja to choroba, z którą można skutecznie walczyć, wzmacniaj wiarę w wyleczenie i motywację do działania.
  3. Okazuj zrozumienie i wyrozumiałość, zauważaj nawet drobne oznaki poprawy.
  4. Nakłaniaj chorego do wykonywania prostych, codziennych aktywności, zwykłych prac domowych, wychodzenia na spacery. Towarzysz mu w tym, jeśli możesz. Nie wywieraj presji, aby wykonywał te czynności na siłę.
  5. Mów choremu, że jest ważną osobą i dużo dla Ciebie znaczy. Takie słowa pomogą mu uporać się z pogłębiającymi chorobę przekonaniami o tym, że jest zbędny i niepotrzebny.
  6. Zachęcaj chorego, aby spotykał się z tymi spośród znajomych, których darzy zaufaniem i sympatią. Dbaj o to, żeby brał udział w życiu domowym i wiedział o codziennych sprawach i problemach. Dzięki temu będzie czuł się naprawdę ważny, potrzebny i „taki sam” jak inni.

Nie wiesz jak rozmawiać z osobą chorą na depresję? Spróbuj tego!

Powiedz: Nie rozumiem do końca co czujesz, ale współczuję Ci i jestem przy Tobie.

Zamiast: Weź się w garść. Życie nie jest łatwe.

Powiedz: Kiedy to się skończy, nadal będę przy Tobie.

Zamiast: Twój nastrój psuje innym humor, mam już tego dosyć.

Powiedz: Przykro mi, że przez to przechodzisz.

Zamiast: Masz depresję? To tak jak zawsze.

Powiedz: Jestem tu, aby Cię wspierać. Nie opuszczę Cię.

Zamiast: Idź do ludzi to Ci przejdzie.

Powiedz: Nie jesteś nienormalny/nienormalna.

Zamiast: Rozumiem Cię doskonale, miałem depresję przez cały zeszły tydzień.

Możecie także, zarówno Ty jak i osoba chora, zwrócić się o pomoc i wsparcie do ekspertów dyżurujących w telefonach zaufania dla osób borykających się z depresją. Oprócz wizyty u lekarza, nie zamiast.

[alert type=white]Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji

tel. 22 594 91 00 czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00

ITAKA – antydepresyjny telefon zaufania

tel. 22 654 40 41

czynny w poniedziałki od 17.00 do 20.00[/alert]

[button color=”black” size=”normal” alignment=”none” rel=”follow” openin=”samewindow” url=”http://tebaby.pl/zadbac-o-zdrowie-psychiczne/”]Zainteresuje Cię też: Jak zdabać o zdrowie psychiczne?[/button]

[button color=”black” size=”normal” alignment=”none” rel=”follow” openin=”samewindow” url=”http://tebaby.pl/moje-dziecko-ma-depresje/”]Przeczytaj: Moje dziecko ma depresję. [/button]

O Autorze

WYCHOWANIE

Pedagog z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem, pracująca z dziećmi w wieku od przedszkolaka po gimnazjalistę. Trener kompetencji rodzicielskich. Racjonalna i logiczna. Marzycielka (ciekawe połączenie, pozorna sprzeczność ale możliwa, jest wszak kobietą). Niepoprawna optymistka i matka dzieciom (dorosłym). Kobieta pracująca, miłośniczka slowlife, pływania, czytania książek, oglądania filmów z Azji. Podróżniczka - póki co, tylko palcem po mapie bo wszystko przede nią w drugiej połowie życia!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany