Wisława Szymborska, kobieta będąca autorytetem wielu Polaków, zdobywczyni literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku, słynna poetka i felietonistka. Każda z nas miała do czynienia z jej twórczością, ale niechęć pisarki do mediów sprawiła, że niewiele wiemy o jej prywatnym życiu.

Poznaj 15 zadziwiających faktów o Szymborskiej, o których nie miałaś pojęcia.

  1. Wisława jest drugim imieniem poetki. Tak naprawdę nazywała się Maria Wisława Anna Szymborska.
  2. Jej rodziców różniła dość duża różnica wieku. W dniu zaślubin Wincenty Szymborski miał czterdzieści dziewięć lat, Anna Maria Rottermund zaś dwadzieścia osiem.
  3. Szymborska nienawidziła mówić o swoim życiu prywatnym – zwłaszcza publicznie. Twierdziła, że spowodowałoby to wyjałowienie jej osoby.
  4. Małżeństwo dziadka poetki, Antoniego Szymborskiego, nie należało do udanych. Pewnego dnia teściowa zajechała bryczką pod dom mężczyzny, zabierając jego żonę Stanisławę, wraz z dzieckiem, do własnego domu w Czartkach.
  5. Szymborska była wielką fanką Andrzeja Gołoty. Nigdy jednak nie spotkała go osobiście.
  6. Edyta Górniak zwróciła się z prośbą do poetki, by ta napisała tekst do jej piosenki – piosenkarka otrzymała jednak odpowiedź odmowną.
  7. Była nałogową palaczką. Zaowocowało to rakiem płuc oraz śmiercią noblistki w 2012 roku.
  8. Jej pasją było kolekcjonowanie pocztówek, zbieranych podczas licznych podróży.
  9. Szymborska nienawidziła medialnego rozgłosu dotyczącego jej osoby. Szok po otrzymaniu Nobla oraz zatrważającej ilości wywiadów przeprowadzonych w tamtym czasie, spowodował, że nie napisała żadnego wiersza w ciągu dwóch lat od otrzymania nagrody.
  10. Jej ulubionym serialem była „Niewolnica Izaura”.
  11. Szymborska bardzo ceniła swoją spuściznę po dziadku – zwłaszcza pamiętnik, który pozostawił po swojej śmierci. W 2000 roku wydawnictwo Znak postanowiło wydać owe zapiski pod nazwą „Burzliwe fortuny obroty. Pamiętnik 1831- 1888”.
  12. W 1943 r. sprawowała funkcję urzędniczki na kolei. Dzięki temu nie została wywieziona do Rzeszy.
  13. W okresie stalinizmu należała do zwolenników realizmu socjalistycznego.
  14. Nigdy nie ukończyła studiów – przyczyną była zła sytuacja finansowa poetki.
  15. Książki Szymborskiej zostały przetłumaczone na 42 języki.

Pisała dla Was: Angelika Rudzińska

2 komentarze

  1. Jerzy

    A może coś o mniej jasnych stronach działalności p Szymborskiej ? – proces krakowski i Jej podpis pod listem ? ZLP oddziału krakowskiego a może peany na cześć Stalina ? – to tez fragmenty życia tej Pani

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany