W dziedzinie psychologii oraz jej wszelkich pochodnych formach funkcjonuje już wiele pozycji z literatury przedmiotu. Kiedy próbujemy bliżej zapoznać się z tematem rozwoju osobistego, najczęściej, pierwszym krokiem jest właśnie sięgnięcie po książki. Obecnie rynek jest na tyle bogato zaopatrzony, że nie powinniśmy mieć problemu z dotarciem do odpowiedniej pozycji literackiej. Teoria stanowi świetny początek drogi rozwoju, ponieważ zapoznawanie się z tekstem daje nam czas na przemyślenie danego zagadnienia. Umożliwia także spojrzenie na problem z innej, często znacznie szerszej perspektywy. Dowiadujemy się o rozmaitych pojęciach, uczymy się ich definicji, poznajemy pewne procesy oraz schematy zachowania. To też krok ku świadomości, która za sprawą lektur, może się znacznie poszerzać, rozwijać i jest niezwykle cenna.

Jednak sama teoria nie wystarczy. Jest ważna, lecz dopiero przy realnej konfrontacji możemy zobaczyć rangę problemu, z którym przyszło nam się zmierzyć.

Dlatego warto skorzystać z warsztatów rozwojowych, które zawarte w czasie i przestrzeni dają nam możliwość na poznanie siebie samego. Możemy wówczas odkryć, schowane dotychczas, emocje, lęki, uczucia, schematy zachowań. Uzmysłowione, przechodzą do sfery świadomości, a w niej już możemy z pełną uważnością pracować nad nimi. Znajdujemy się w sytuacji dyskomfortu, w której mierzymy się z własnymi problemami, po to, by zadbać o siebie i rozwinąć swoje wnętrze tak, aby wreszcie poczuć spokój, poczuć się dobrze. Szczególnie warto wziąć pod uwagę warsztaty grupowe, gdzie doświadczenie wspólnotowe i siła z niego płynąca, może stworzyć dogodne „środowisko” do pracy nad samym sobą. W grupie także możemy podzielić się własnym doświadczeniem, co niekiedy jest niezwykle cenne dla pozostałych osób. Nie tylko bierzemy od innych, ale także dajemy od siebie, dzieląc się tym, co przeżyliśmy.

Połączenie teorii z praktyką daje nam holistyczne podejście do zagadnienia i problemów. Samoświadomość otwiera wiele dróg, pokazuje szerokie i nieograniczone możliwości, daje nowe horyzonty. Zwracam też szczególną uwagę na fakt, że na warsztaty rozwojowe nie chodzą osoby wyłącznie z konkretnymi, tragicznymi problemami. Warsztaty służą rozwijaniu siebie, poszerzaniu świadomości, uczeniu się nowych rzeczy. A o swoje wnętrze może, a nawet powinien, dbać każdy, kto tylko czuje taką potrzebę i chce nad tym pracować. Tak jak ważny jest dla nas rozwój fizyczny, dbamy o nasze dzieci, aby prawidłowo się rozwijały. Warto pamiętać, że obok rozwoju fizycznego równorzędnie ważny jest właśnie rozwój duchowy, intelektualny = rozwój osobowy.

 

Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć warsztaty rozwojowe, pisz na adres: redakcja@tebaby.pl

 

Pisała dla Was: Kasia Dąbrowska

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany