Spojrzała na nią. Drobna sylwetka dziewczyny, zagubiony wzrok i zawstydzenie malujące się na jej twarzy sprawiały, że chciała ją przytulić. Delikatność modelki przywołała w jej pamięci postać córki. Też była drobna. Podobnego wzrostu. Długie ciemne włosy, takie same. Takie same jak te, których zapach powoli niknął z jej pamięci. Boże – pomyślała – dlaczego dałeś mi ją i odebrałeś. Z każdym dniem moje palce coraz bardziej zapominają dotyk zaplatanych warkoczy.
*
–Olu…– zaczęła. Nie chciała jej spłoszyć, odpędzając jednocześnie nadal bolesne wspomnienie. – Co się stało? Za co tu jesteś?
-Handel i posiadanie. Miałam trzynaście lat, kiedy zaczęłam. Teraz mam prawie trzydzieści. Od trzech lat jestem czysta.
-Co się stało? – powtórzyła.
-Wie Pani, jak to jest. Ojca szybko straciłam. Mama zaczęła pić. Nie pilnowała nas za bardzo, a ja nie chciałam jej dodawać swoich problemów. Byłam w szóstej klasie, kiedy poznałam Marcina. On mnie w to wciągnął. Potem, kiedy byłam już uzależniona, wykorzystywał mnie… Ale teraz już jestem czysta.
-Ktoś na ciebie czeka?
-Mam chłopaka. Za kilka miesięcy wychodzę. Chcemy zamieszkać razem, mieć dzieci. Jestem czysta.
Ola podeszła do charakteryzatorki. Jej śliczne, długie włosy zdobił wianek. W dłoniach miała trawy i zboża. Biała tunika spływała po delikatnym ciele. Błysnęła lampa aparatu fotograficznego. Z każdym fleszem Persefona coraz bardziej rozluźniała napięte dotąd ciało.
*
Persefona. Ukochana córka swojej matki. Kobieta o silnym archetypie Persefony chce przede wszystkim sprawić przyjemność swojej matce. Nie chce jej przecież przysparzać trosk. Jeśli ów archetyp dominuje w psychice kobiety, jest ona skłonna raczej do uległości, poddaje się działaniom innych. W mitologii Persefona była beztroską dziewczyną, do momentu, kiedy matka nie straciła jej z oczu, a ona nie została porwana przez Hadesa…
*
Patrzyła na matkę siedząca przy stole, innym razem podnosiła ją z klatki schodowej. Ta, żyjąc swoją rozpaczą, topioną w kolejnych butelkach alkoholu, straciła z oczu dorastającą córkę. Patrzyła na matkę, której nie chciała robić kłopotów. Dodatkowo jej martwić. Wtedy spotkała tego, który porwał ją i uwięził w królestwie zmarłych:
– Cześć, jestem Marcin.
– Olka.
*
Potem robiła już wszystko, by choć przez chwilę czuć, że jeszcze żyje.
Nie bardzo pamięta moment, kiedy zapadł wyrok.
*
Spojrzała na kartkę kalendarza. Sierpień 2018 r. W sierpniu ma urodziny, dlatego poprosiła, by to był właśnie jej miesiąc.
– Proszę Pani, czy mogę dostać dwa kalendarze? Bo wie Pani, chciałabym jeden wysłać mamie. Chcę jej pokazać, że ma normalną córkę.
*
„Mam nadzieję, że już tu nie wrócę. Choć nigdy przecież nie wiadomo, co się stanie… Jestem czysta.”
Ola, lat 30.
*
Historia Oli jest osnuta na rozmowach z kobietami odbywającymi karę pozbawienia wolności.
Niektóre zdarzenia i postacie zostały zmienione, z uwagi na ochronę rozmówczyń.
*
Redakcja serwisu pracuje nad wydaniem kalendarza na rok 2018 z udziałem kobiet, które odbywają kary pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym na warszawskim Grochowie.
Już za miesiąc będzie można go nabyć!
W sesjach zdjęciowych przedstawiono 12 kobiet. Osadzone, które wzięły udział w projekcie, zostały wystylizowane na boginie i muzy greckie, ponieważ te archetypy drzemią w psychice każdej kobiety. Bóstwa Olimpu swoimi zachowaniami, reakcjami emocjonalnymi, wyglądem i historiami odzwierciedlają ludzkie charaktery oraz motywy postępowania.
Już wkrótce w TVP2 pojawi się reportaż zrealizowany podczas ostatniej sesji zdjęciowej.
RADIO DLA CIEBIE – na bieżąco śledzi nasze poczynania i zapoznaje z nimi słuchaczki audycji Ani Matusiak–Rześniowieckiej pt. „Kobiecy wieczór”.
Tym razem audycja z udziałem kpt. Arlety Pęconek i por. Renaty Izdebskiej. Tu odsłuchasz.
Już w kolejny poniedziałek następna opowieść osnuta na historii jednej z więźniarek!
Do partnerstwa w ramach kampanii społecznej „A co jest Twoim więzieniem?” zaprosiłyśmy :
Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie, który czynnie popiera akcję,
Nordic House Deweloper Sp. z o.o.,
Annę Matusiak – Rześniowiecką, dziennikarkę radiową i telewizyjną z Radia dla Ciebie,
TVP2 – „Pytanie na Śniadanie”,
Patronat medialny:
Podziękowania:
Do powstania kalendarza przyczynili się:
Anna Mańturzyk – stylizacje, fryzury, makijaż, charakteryzacja ,
Aleksandra Nędziak – stylizacje, makijaż, fryzury, charakteryzacja,
Aleksandra Bendkowska – makijaż,
Monika Smykowska – Golec – projekt graficzny, skład, zdjęcia,
Agata Kułakowska – zdjęcia.
Zostaw odpowiedź