Z kim przystajesz – takim się stajesz!

Zarażanie afektywne jest zjawiskiem polegającym na przejmowaniu od innych emocji, nastroju i ogólnego samopoczucia. Mówiąc na przykład, że śmiech jest zaraźliwy, mówimy właśnie o zjawisku zarażania afektywnego.

Co to właściwie jest?

Świadome lub nieświadome przejmowanie od innych emocji lub ogólnego samopoczucia. W przypadku zarażania emocjami proces jest krótkotrwały i intensywny. W drugim przypadku trwa dłużej, lecz z mniejszą intensywnością.

Jak to działa?

Odbierając symptomy niewerbalne (wyraz twarzy, postawa ciała, gesty, ton głosu) świadczące o tym, jak czuje się inny człowiek, zaczynamy je automatycznie naśladować. W ten sposób nasz organizm odbiera oznaki emocji, które zaobserwowaliśmy i powtórzyliśmy, a następnie potwierdza je jako nasz aktualny nastrój, przez co czujemy się jak osoba, od której przejęliśmy emocje.

Kto jest podatny na zarażenie?

Na zarażanie emocjami podatny jest każdy z nas. Wpływ na stopień podatności jest dla wszystkich indywidualny oraz zależy między innymi od tego, czy umiemy dobrze interpretować emocje swoje i cudze, jak odbieramy innych ludzi, a także od typu naszej osobowości.

Wpływ na nasze życie

Przeżywanie podobnych emocji sprawia, że stajemy się sobie bliżsi. Największe oddziaływanie mają na nas osoby, z którymi jesteśmy w bliskich relacjach. Dbając o samopoczucie innych, zapewniamy jednocześnie komfort psychiczny sobie.

Badania

Wykazano, że zarażanie emocjami jest zjawiskiem instynktownym. Występuje nie tylko wśród ludzi, ale także w świecie zwierząt!

 

O Autorze

Spontaniczna, wygadana i wszędzie jej pełno. Łatwo nawiązuje znajomości. Kocha przebywać wśród ludzi, których zaraża pozytywna energią. Interesuje się psychologią, stosunkami międzyludzkimi i sztuką. Chce zwiedzać świat i poznawać nowe kultury, nie tylko przez telewizję i Internet.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany