W głośnym, świątecznym filmie – „Listy do M3”, wnuczek próbuje odnaleźć dziadka. Chłopiec ma kochającego ojca, ale poznanie przodka jest motorem jego działań. Tak silnym, że wsiada do pociągu śledząc człowieka, którego uważa za swojego dziadka. A chłopiec ma nie więcej niż 7 lat.

 

Korzenie

Poszukiwanie korzeni to częsty motyw w literaturze i filmie, ale także… w życiu. Szkoły terapeutyczne przywiązują wielką wagę do poznania przodków i odkrycia relacji wiążących ich z innymi członkami rodziny. Wiedza ta pozwala zrozumieć istotę sukcesu lub problemów człowieka.

 

Genogram

Co oznacza tajemniczo brzmiące słowo genogram? Otóż nic innego jak uproszczone drzewo genealogiczne. Ujmuje się w nim osoby najważniejsze. Powinni znaleźć się tu członkowie najbliższej rodziny oraz najbardziej znaczący krewni. Śledząc losy poszczególnych ludzi umieszczonych na genogramie możliwe jest poznanie schematów przekazywanych nieświadomie w danej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Są one źródłem zarówno pozytywnych jak i negatywnych wzorów życia rodzinnego. Dotyczy to głownie związków i relacji międzyludzkich, ale też uzależnień. Genogram pozwala także odkryć, jaką wizję własnego życia przekazała mi rodzina. Często po stworzeniu genogramu można zobaczyć schemat, który ciężko było dostrzec wcześniej, chociażby przez brak uważności na to.

Np. Rozwiodłam się. Tak jak moja matka i babka lub Mój ojciec stracił swego, będąc małym chłopcem. Jego ojciec tak samo…

 

Teoria Hellingera

Bert Hellinger uważa, że świadomość przeszłości rodziny jest pierwszym warunkiem budowania pozytywnych relacji oraz uzdrawiania ich. Związki między członkami rodziny sprawiają, że to, co dzieje się z jednym z nich wpływa na pozostałych. Stąd duży nacisk kładzie na poznanie zdarzeń z historii rodziny, jako całości i jej poszczególnych członków.

 

 

Pytania, na które należy odpowiadać

Poznanie swoich korzeni to podstawowy element wpływający na kształtowanie własnej tożsamości. I pewnie z tego powodu dla większości z nas odkrycie ich prędzej czy później staje się tak ważne. Pozwala zrozumieć to, kim jesteśmy, skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy. Daje też siłę, która tkwi w rodzinnych zasobach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Gdy dzieci zaczynają pytać o przeszłość rodziny warto poświęcić czas, aby zaspokoić ich ciekawość. Obejrzeć rodzinne zdjęcia. Opowiedzieć o cudownych krewnych i czarnych owcach, które są w każdej rodzinie. One także oddają nam swoje dziedzictwo. Zbliżające się Święta to świetny moment, aby na te pytania odpowiadać. A może też zadać je samemu? Wszak tylko najstarsi w rodzinie wiedzą lub pamiętają to, co dla nas jest często tajemnicą…

O Autorze

WYCHOWANIE

Pedagog z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem, pracująca z dziećmi w wieku od przedszkolaka po gimnazjalistę. Trener kompetencji rodzicielskich. Racjonalna i logiczna. Marzycielka (ciekawe połączenie, pozorna sprzeczność ale możliwa, jest wszak kobietą). Niepoprawna optymistka i matka dzieciom (dorosłym). Kobieta pracująca, miłośniczka slowlife, pływania, czytania książek, oglądania filmów z Azji. Podróżniczka - póki co, tylko palcem po mapie bo wszystko przede nią w drugiej połowie życia!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany